Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

«Дорослим не до мене, війна…» — зі звіту психолога, котрий працює із переселенцями. БЛОГ Дар’ї Касьянової

13.11.2014

Пропонуємо вашій увазі фейсбук-публікацію, блог Дар’ї Касьянової, керівника напряму «Евакуація» в Гуманітарному штабі Ріната Ахметова й керівника програми «Сирітству — ні!» Фонду Ріната Ахметова.

Психологи Гуманітарного штабу Ріната Ахметова щодня працюють із переселенцями. Найбільше працюють із дітьми. Дуже важко описати їхній звіт. Потрібно читати дослівно. Весь звіт нормальна людина ніколи не прочитає цілком — не витримає. Це фрагменти. Всі імена змінені…

… Психологи не приїжджали тиждень. І повернулися після перерви тільки 9 і 10 жовтня на базі. Атмосфера напружена, чоловік пару днями раніше вчинив спробу суїциду, скинувся з обриву в лиман, потрапив спочатку до лікарні, потім до психоневролога.
Фон тривожний і напружений…

… Дитина повідомила, що група хлопців мучить їжачка. Психолог застала за цією дією трьох, які активно тикали палицями в їжака, решта спостерігала. Так само спостерігали з боку, не втручаючись, дві дорослі жінки. Двоє старших відразу втекли. З’ясувати призвідника(ів) не вдалося. Дитина, котра залишилася, на вигляд приблизно 4 роки, не відповіла мені ні слова. Провели бесіду для всіх присутніх про жорстоке поводження з тваринами. Через ідентифікацію з маленькими тваринами, пояснювали, про почуття цих кішечок і їжачків. Звернулися до дорослих, щоб не залишалися байдужими й пасивними, коли бачать таку поведінку дітей…

… Дуже велика потреба в підтримці й опорі (розслабитися й поридати). Це те, що зараз зовсім нереально зробити й отримати дітям на базі відпочинку…

… Після заняття з’ясувалося, через що хлопчик прийшов у сльозах. Вчителька подарувала йому солдатика з автоматом. Психолог пояснював їй, що в цьому контексті це недоречно й попросила надалі не приносити речі або іграшки безпосередньо пов’язані з темою війни…

… Малювали місце, у яке найбільше зараз хочеться поїхати. Всі діти намалювали будинок. Унаслідок роботи легалізували переживання дітей, пов’язані з переїздом, розлукою з друзями й неможливістю поки туди повернутися. Також шукали принади їх перебування в таборі (нові знайомства, довгий відпочинок біля моря…)
… Катя й Олег малювали схоже, будинок, сад, друзів, дорогу додому. Іра включилася в роботу своїми страхами, малювала чорне сонечко, заповнюючи простір аркуша чорною фарбою, перетворюючи сонечко на чорне небо. Каже, що це її сон, що страшно, біжить до мами, коли сниться. Робота у групі проводилася головно з нею. У кінці групи закінчили на яскравому, жовтому сонці з посмішкою…
… Іра Дуже закрита, так вийшло, що всю увагу після трагедії віддали цілком Дімі (ампутована нога, друга була поранена осколками) й Іра з її поламаними ногами залишилася на задньому плані…

… Ілона 10 років, поламана нога, 5 дитина в родині, дуже занедбана й фізично й емоційно, мама приходить тільки раз на день, приносить їжу. Дівчинка більше травмована непотрібністю, ніж війною. Каже прямо, що її не хотіли, збиралися робити аборт. Самотня, всіляко привертає увагу інших, звикла до того, що треба увагу «видирати». Каже дуже дорослі тексти: «дорослим не до мене, війна». Додому дуже хочу, але страшно. На очах розірвало собаку…

… Групи збираються без проблем, схоже, що бар’єр недовіри пройшов, і психологи стали більше своїми, діти почали довіряти й розкриватися.
Хлопці-підлітки вчаться підтримувати один одного, навчилися говорити про співчуття, емпатію. Немає знань, як це — говорити про почуття. У всіх ідея, що бути слабким соромно, страшно, насилу, але говорять про те, що з ними відбувається…

… Малюк казав «хочу додому, повернемося — виберемо будь-який будинок і будемо там жити»…

… Мама із сином (Саша 7 років) налякана питаннями малого. Він часто запитує про смерть. Запитує, чи боляче помирати. Запитує, коли помре бабуся? Боїться, що з будинком у Донецьку щось трапиться! На групі дитина малювала свої страхи. Намалювала кладовище, померлу прабабусю й зомбі, яке нібито його кличе й каже відкопувати могили. Далі працюю з його снами… Йому снився зомбі, який бігав за ним кладовищем. Ще часто сниться, що він приїжджає до себе до Донецька, а там у його квартирі хтось переклеїв шпалери й викинув усі іграшки, і тепер хоче викинути і його з 9 поверху. Придумували, як би розвивався його сон, якби він міг його сам скласти. Використовували казкотерапію…

18–19 листопада, Київ, Гуманітарний штаб Ріната Ахметова проводить Міжнародну конференцію для психологів «Травма війни: психологічна допомога й реабілітація».
Детальніше за посиланням http://www.fdu.org.ua/anons/48