Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

«Донбас і Мирні»: історії, які зворушують душу

15.04.2021

Три роки тому Фонд Ріната Ахметова вперше презентував унікальну фотокнигу «Донбас і Мирні». До неї увійшли 11 історій мирних жителів Донбасу, які постраждали в результаті збройного конфлікту. Її герої ‒ тяжкопоранені діти, люди похилого віку, що втратили рідних і залишилися жити в напівзруйнованих будинках; школярі та вчителі, які проводили заняття в умовах збройних дій. Це розповідь про людські долі, про згорілі будинки та обвуглені перспективи. Про те, як люди виживали з надією на мир, яка приходить у їх села, міста і селища разом із допомогою Ріната Ахметова.

Книга «Донбас і Мирні» була презентована в Києві та Брюсселі, Львові та Лондоні, Франкфурті-на-Майні та Страсбурзі. Вона відзначена в номінації «Краща соціальна фотокнига року» Українського бібліотечного фонду.

Одними з героїв фотокниги стали члени сім'ї Яковлевих-Чигрин. Голава сім'ї Олена до збройного конфлікту жила в Донецьку, мріяла про дружну родину та дітей. Випадок звів її в лікарні з маленькою Даринкою, яка залишилася одна. Правда, на цьому нещастя дитини не закінчилися. Виявилося, Дарину не прийняли в школі, вона перестала посміхатися і навіть думала про суїцид. Тоді на допомогу прийшли психологи Фонду Ріната Ахметова.

А буквально за кілька місяців після удочеріння дівчинки Олена в донецькому притулку побачила Віку і Толю, які втратили маму. Їхня історія жахнула жінку: на той момент діти не вміли читати і писати, не знали пір року. Їх мама померла, а рідний батько бив до непритомності та навіть рівняв їм зуби напильником. Так Олена стала багатодітною мамою. Зажили однією великою родиною, всі були щасливі, поки над їх будинком не пролунали залпи гармат.

‒ Наша сім'я створилася за кілька місяців до конфлікту, ‒ розповідає Олена, ‒  невдовзі нам довелося виїжджати з нашого будинку в Донецьку. Ми довго поневірялись і нарешті влаштувалися в Києві. Дуже часто діти просять повернутися назад. Доводиться тоді відкривати інтернет, показувати зруйновані будівлі, розповідати, що зараз там відбувається. І трішки це бажання у них остигає. Тоді багато діток постраждало і дорослих. Там дуже багато будинків розбомбили. Люди повинні знати, що на Донбасі досі є речі, яких ми тут можемо не знати.

Сім'я Яковлевих-Чигрин - учасники різних проєктів і програм Фонду. Зокрема, Дарина, Віка і Толя пройшли курс психологічної реабілітації в рамках проєкту «Рінат Ахметов - Дітям. Мирне літо».

Історії героїв фотокниги стали частиною нового проєкту Музей «Голоси Мирних», який був створений за особистої ініціативи Ріната Ахметова.

‒ Фонд розповідає і буде розповідати про долі жителів Донбасу якомога більшій кількості людей у всьому світі. Музей «Голоси Мирних» – це документальний проєкт, мета якого ‒ зібрати свідчення людей, життя яких конфлікт на Донбасі назавжди розділив на «до» і «після». Це джерело правдивих історій мирних Донбасу, розказаних від першої особи, власними голосами тих, хто пройшов через жахи збройного конфлікту. Допомога Ріната Ахметова врятувала мільйони мирних жителів на сході країни. У кожного з них ‒ своя історія. Фонд планує зібрати мільйон свідчень, а в найближчій перспективі ставить перед собою мету ‒ 100 тисяч історій Мирних, із яких одна тисяча вже зібрана. Важливо зафіксувати описані очевидцями факти, щоб вони більше ніколи не повторювалися, в ім'я кращого майбутнього, ‒ розповіла Юлія Єршова, директорка з комунікацій Фонду.

Музей «Голоси Мирних» ‒ це безпечний довірчий простір для жителів Донбасу, де вони можуть розповісти свою історію світові, звільняючись від тягаря мовчання, спонукаючи інших поділитися своєю історією, дозволяючи своїм землякам, співвітчизникам та іншим людям почути, побачити, зрозуміти розумом і відчути серцем біль пережитого ними.

Ваша історія теж має значення! Розкажіть її світу. Перейдіть за посиланням https://civilvoicesmuseum.org/uk/my-story і заповніть невелику анкету, щоб зробити свій внесок у збереження пам'яті.