Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Догляд за хворим на туберкульоз вдома

05.02.2014

 

Якийсь час із моменту виявлення туберкульозу легенів і до госпіталізації хворий живе вдома. Та й після лікування в стаціонарі, якщо у хворого на туберкульоз не припинилося бактеріовиділення, він може бути небезпечним для оточуючих.

Весь цей час і сам хворий, і члени його сім'ї зобов'язані дотримуватися санітарно-гігієнічного і протиепідемічного режиму, який запобігає поширенню туберкульозу. Треба добре запам'ятати і ретельно виконувати рекомендації медперсоналу протитуберкульозного диспансеру, який надає дезінфікуючі засоби для знезараження предметів побуту, на яких можуть осідати мікобактерії туберкульозу.

Найкраще хворого помістити в окрему кімнату, а якщо це неможливо, то в найбільш зручну, близьку до вікна і свіжого повітря, відгороджену ширмою частину загальної кімнати. Його ліжко має стояти на відстані не менше півтора метри від ліжок інших членів сім'ї.

Бажано, щоб у хворого було металеве ліжко, оскільки його легше дезінфікувати. У кімнаті залиште тільки найнеобхідніші речі. М'які меблі покрийте чохлами, які можна легко випрати. Килими і доріжки приберіть.

У всій квартирі, особливо біля ліжка, у місцях відпочинку хворого туберкульозом робіть щодня вологе прибирання. Підлогу, поверхню неполірованих меблів протирайте ганчіркою, змоченою дезинфікуючим розчином, а полірованих – гасом або аерозолем. Після прибирання провітріть приміщення протягом 30-60 хвилин.

Одяг хворого туберкульозом слід зберігати на окремій вішалці. Щодня провітрюйте одяг, все, що можна, пропрасовуйте гарячою праскою, а влітку виносьте на балкон, на вулицю – хай повисить на сонці. Брудна білизна хворого, носові хустинки, рушники, якими він користується, вкладні кишені і фланелеві футляри для плювальниці збирайте в бак з кришкою або в матерчатий мішок і зберігайте в спеціально відведеному місці.

Щоб знезаразити брудну білизну, досить прокип'ятити її протягом півгодини в окремому відрі або баку. Потім прополощіть його в проточній воді і періть звичайним способом окремо від білизни інших членів сім'ї. Здавати незнезаражену білизну хворого в пральні забороняється! Пам'ятайте, що порушуючи цю заборону, ви піддаєте небезпеці здоров'я багатьох людей.

Доглядати за хворим, якщо він лежачий, і прибирати приміщення рекомендується, одягнувши халат, ковпак або косинку. А перестилаючи постіль, збираючи брудну білизну, – ще й гумові рукавички, марлеву пов'язку, що закриває рот і ніс.

Найбільша кількість мікобактерій туберкульозу потрапляє на навколишні предмети з крапельками слини і мокроти, коли хворий кашляє або чхає. Йому обов'язково треба користуватися носовою хустинкою і тримати її у вкладній кишені, яка оберігає одяг від забруднення.

Мокроту хворий повинен збирати в спеціальну плювальницю з кришкою. Виходячи з будинку, її потрібно покласти у вкладну кишеню або фланелевий футляр. Найдоступніший спосіб знезараження мокротиння в домашніх умовах – кип'ятіння плювальниць. Кип'ятять їх півгодини в спеціально виділеній для цієї мети каструлі з водою і харчовою содою (одна чайна ложка на склянку води).

Хворий повинен знати: у жодному разі не можна спльовувати мокроту в унітаз, оскільки при обробці міських стічних вод мікобактерії туберкульозу не знищуються.

З цієї ж причини не можна мити над раковиною посуд хворого відразу після того, як він поїв.

Спочатку залишки їжі слід скласти в якусь ємність, а посуд помістити в каструлю з водою так, щоб посуд був повністю занурений у воду, і кип'ятити 30 хвилин, а вже потім вимити його під краном і, не витираючи рушником, поставити в сушильну шафу окремо від посуду інших членів сім'ї. Бажано, щоб посуд хворого помітно відрізнявся формою або малюнком. Перш ніж викинути залишки їжі хворого туберкульозом, залийте їх водою і теж прокип'ятіть півгодини. Але навіть прокип'яченими залишками їжі хворого забороняється годувати домашніх тварин!

Металеві, гумові, дерев'яні предмети побуту (в тому числі й іграшки хворих дітей) кип'ятіть в окремому посуді 30 хвилин, повністю зануривши їх у воду, а пластмасові протирайте ганчіркою, змоченою дезинфікуючим розчином.

Предмети догляду за хворим на туберкульоз (наприклад, наконечники для клізми) півгодини кип'ятіть у воді, або протирайте ганчіркою, змоченою дезрозчином, або занурте в розчин (підкладні судна, сечоприймачі).

Скільки тримати їх у розчині, можна дізнатися у фахівців протитуберкульозного диспансеру.

Ганчірки можна на вибір прокип'ятити або занурити в дезрозчин.

В якості дезінфікуючих засобів застосовують хлорамін, хлорне вапно, сульфохлорантин, хлорцин та інші препарати в сухому вигляді або 1-20-відсоткові їх розчини.

Про правила роботи з дезінфікуючими препаратами, заходи обережності при їх використанні, першу долікарську допомогу в разі почервоніння шкірних покривів, слизових оболонок очей і верхніх дихальних шляхів вас проінформують в протитуберкульозному диспансері.

Джерело: Likar.info