День пам’яток: як Музей «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова зберігає нематеріальну спадщину

18 квітня в Україні та світі відзначають День пам’яток історії та культури — нагадування про цінність і вразливість нашої культурної спадщини. У сучасних умовах війни це свято набуває особливого змісту: за даними Міністерства культури, за три роки повномасштабного вторгнення в Україні було зруйновано або пошкоджено щонайменше 1390 пам’яток культури.
У цих обставинах особливої ваги набуває збереження нематеріальної спадщини — людських історій та артефактів війни. Саме цим займається Музей «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова. Зібрано вже понад 130 000 історій мирного населення. Це унікальний та найбільший у світі цифровий архів усних свідчень цивільних, які постраждали від війни в Україні, з 2014 року й до сьогодні. Робота зі збирання свідчень триває. Ознайомитися з історіями можна тут: https://civilvoicesmuseum.org
Однією з ключових форм подання цих історій стали колекції Музею — тематичні зібрання свідчень, присвячені важливим подіям, трагічним датам та актуальним суспільним темам. На сьогодні їх налічується вже 36. Після повномасштабного вторгнення Музей почав публікувати щоденники війни – его-документи війни, отримані від очевидців.
«Ці щоденники вели жителі України під час облоги, окупації, обстрілів, а згодом передали до Музею. Іноді трапляється, що такі щоденники передають родичі, бо людина, яка вела щоденник, була вбита. Так сталося з Катериною Савенко, чий щоденник вражає до глибини душі», — розповідає Ольга Гук, головна редакторка Музею Фонду Ріната Ахметова.
У 2024 році Музей «Голоси Мирних» почав своє фізичне існування — було відкрито мультимедійний простір у партнерстві з одним з кращих історичних музеїв України — Музеєм історії міста Києва. У виставці «Голоси» представлені зібрані свідчення цивільних українців, які постраждали внаслідок російської агресії. Лише за три місяці експозицію відвідали понад 5 тисяч людей. За плідну роботу та вагомий внесок у збереження національної пам'яті України Музей отримав подяку від Міністерства культури та інформаційної політики України.
Ви також можете поділитися своєю історією з Музеєм «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова. Для цього оберіть один із двох способів:
— Заповніть форму на порталі Музею: https://civilvoicesmuseum.org
— Зателефонуйте в робочий час на гарячу лінію за номером 0800509001.