«Біль лишається назавжди»: історія психіатрині Людмили Підкуймухи у Музеї «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова

Війна навчила кожного українця цінувати важливі моменти — рідних, друзів, роботу та свою країну, адже все може змінитися в одну мить. Психіатриня Людмила Підкуймуха вважає, що у більшості відбулася переоцінка цінностей, адже для справжнього щастя достатньо простих і базових речей. Її історія увійшла до Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.
За словами фахівчині, найбільш типові проблеми нашого воєнного часу — тривожність та розлади сну. Однак найважче їй та колегам надавати допомогу людям, які проживають горе, адже воно має не тільки різні стадії прийняття, а й різну природу.
«Люди втрачають близьких і в мирний час — катастрофи, важкі хвороби, які не шкодують навіть маленьких дітей. Коли трапляється трагедія, жоден фахівець не знайде слів, щоби підтримати чи полегшити стан пацієнта — їх не існує. Я завжди кажу, що цей біль лишається назавжди — просто з часом трохи притуплюється», — розповідає Людмила Олексію Суханову, актору, ведучому та амбасадору Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.
Фахівчиня пояснює, що зараз чимало людей проживають не лише горе, а і невизначеність, і це одна з найболючіших і делікатних тем.
«Наприклад, військовий пропав безвісти і його мама чи дружина сподіваються на те, що він живий, у полоні. Це дуже складні емоції, адже надія змішується з невідомістю. Церемонія прощання — сумна, але вона дає картинку, що все найстрашніше відбулося. Якщо цієї візуалізації немає, відповідний сигнал до мозку не надійшов. Психотерапевтична корекція у таких випадках складніша», — говорить психіатриня.
Про основні ознаки, які вказують на необхідність фахової допомоги, а також особисті способи зберігати емоційну стабільність під час війни Людмила розповідає за посиланням https://bit.ly/433buZ0
Колекція Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова налічує понад 130 тисяч історій про війну. Це найбільший у світі архів історій мирних людей, які постраждали від війни росії проти України.
Розкажіть свою на порталі Музею https://civilvoicesmuseum.org/ або на безкоштовній гарячій лінії 0800509001.