Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

«Без ШВЛ – однозначна смерть»: чому важким хворим з COVID потрібна вентиляція легенів

25.05.2020

200 сучасних апаратів ШВЛ закуплено Фондом Ріната Ахметова для державних лікарень України. Перша партія устаткування надійде в опорні клініки найближчим часом. Фонд також приділяє велику увагу підготовці медиків до роботи з цими апаратами. Так, спільно з Міністерством охорони здоров'я, Асоціацією анестезіологів України та Мінціфри створено освітній проєкт. Уже випущено і розміщено у відкритому доступі онлайн-серіал «Як працюють апарати ШВЛ». Також стартувала серія вебінарів, на яких провідні експерти України розповідають лікарям усієї країни про нюанси лікування COVID і застосування апаратів ШВЛ для порятунку хворих з важкими ускладненнями.

На першій онлайн-конференції велику увагу було приділено схемам лікування важких пацієнтів. За словами експертів, вентиляція легенів у боротьбі за життя і здоров'я таких хворих має виняткове значення.

– Якщо не перевести на ШВЛ пацієнта, якому вона показана, він однозначно загине. Причому загине впродовж дуже короткого проміжку часу, – сказав під час вебінару професор Юрій Кучин, перший проректор НМУ ім. О.О. Богомольця.

За словами експерта, одне з основних завдань лікарів – вчасно розпізнати необхідність переведення хворого на ШВЛ:

– Дихальна недостатність не обов'язково проявляється відразу. Перший тиждень може відбуватися так, що пацієнт не потребує навіть кисневої терапії – він просто має високу температуру. Та коли хвороба прогресує, то в цьому випадку виникає необхідність спочатку в додатковій оксігенації, яка на початку може бути забезпечена простим додаванням кисню. Але пізніше необхідні й інші шляхи підтримки.

На конференції було викрито міф про те, що штучна вентиляція легенів може вбити пацієнта. Всі лектори зійшлися в думці, що це неправда, і до смерті може призвести гіпоксія, а не ШВЛ. І все ж таки, у штучної вентиляції можуть бути негативні наслідки для здоров'я.

– Ми повинні переводити пацієнта на штучну вентиляцію, коли не можемо забезпечити газообмін менш інвазивними методами. Головне – утримати баланс між тим, щоб забезпечити пацієнтові газообмін і при цьому не пошкодити легені, – пояснив Юрій Кучин.

Експерт також заявив, що ШВЛ варто застосовувати з великою обережністю:

– ШВЛ – це метод протезування життєвих функцій, а ніяк не лікування COVID-19. Показанням до застосування є дихальна недостатність, що потенційно загрожує життю пацієнта. Якщо переведення на інвазивну вентиляцію затримати, то це призведе до смерті пацієнта.

Професор кафедри анестезіології та інтенсивної терапії НМУ ім. О.О. Богомольця, президент Асоціації анестезіологів України Сергій Дубров сказав, що всі пацієнти з COVID, які пройшли через ШВЛ, потребують реабілітації, хоча в жодному з випадків вентиляція легенів не привела до глибокої інвалідизації:

– Пацієнтам необхідний реабілітаційний період з виконанням фізичної гімнастики та загальних реабілітаційних методів.

Професор підкреслив, що для уникнення пневмоторакса у пацієнтів треба застосовувати сучасні апарати ШВЛ.

– Потрібно адекватне обладнання, не «Новатор» або «Бриз», а дійсно апарати ШВЛ, які «відчувають» пацієнта, – сказав Сергій Дубров.

200 апаратів ШВЛ, закуплених Фондом Ріната Ахметова, відповідають найвищим стандартам надання допомоги. Технічні можливості обладнання дозволяють використовувати його в будь-яких клінічних ситуаціях – і  відділеннях інтенсивної терапії, і відділеннях невідкладної допомоги. Вони підходять для всіх схем лікування (контрольована, допоміжна, інвазивна і неінвазивна вентиляція) як дорослих, так і дітей. Після закінчення епідемії коронавірусу апарати будуть рятувати пацієнтів з іншими захворюваннями, що утруднюють дихання. Але поки експерти не ризикують робити прогнозів про можливу тривалість епідемії.

– Така епідемія спіткала людство вперше за весь час існування. Були масштабні смертоносні епідемії, але ніколи не було пандемії, яка поширювалася при такому народонаселенні – вісім з половиною мільярдів жителів. Особливо за такої можливості міграції. Вірус постійно мутує, і що з цим робити поки не знає абсолютно ніхто, – сказала заслужена лікарка України, завідувачка кафедри інфекційних захворювань НМУ ім. О.О. Богомольця, професорка Ольга Голубовська.

Відео першої онлайн-конференції можна подивитися ТУТ.

Детально про те, як Фонд Ріната Ахметова допомагає Україні боротися з коронавірусом, читайте в СПЕЦІАЛЬНОМУ МАТЕРІАЛІ.