Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Американське видання Wired поділилося історіями героїв Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова

12.07.2023

Пітер Гест, журналіст та редактор відомого американського видання Wired, відвідав Україну, де поспілкувався з людьми про наслідки війни та відновлення країни. Серед його співрозмовників — Борис Єфименко, власник кафе у Ірпені, та Євгенія Антонюк, голова департаменту культури Ірпінської міської ради.

З обома Гест познайомився завдяки Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова. Музей з 2014 року збирає, зберігає та ділиться історіями мирних мешканців України, які постраждали від війни. Його архів налічує вже понад 77 тисяч таких історій і продовжує поповнюватися.

«Ідея полягає в тому, щоби зберегти якнайбільше історій, щоби створити це [360-градусне] розуміння того, що сталося, масштабу трагедії. І у цьому є зцілюючий аспект. Країні важливо навчитися пам’ятати. Інакше ми збережемо ці травми в нашому майбутньому, і вони травмуватимуть нас знову і знову», — цитує журналіст Наталію Ємченко, члена Наглядової ради Фонду Ріната Ахметова.

Одне з десяти кафе, якими в Ірпені керував Борис Єфименко, відкрилося за 5 днів до повномасштабної війни. Він вивіз родину, та багато його друзів і співробітників залишилися у місті. Троє загинули: двох застрелила російська колона, третього — снайпер. Будинок Бориса було зруйновано. Він повернувся після звільнення Ірпеня і безкоштовно пригощав містян кавою, вмикаючи генератор, бо світла не було. З того часу він відновлює свій бізнес. Це дає йому відчуття місії і стало його власним актом солідарності та непокори.

«Це те, що я чув знову і знову в Україні: реконструкція та реформа, навіть найменші дії, — це способи вшанувати жертви, і що відновлення — це не просто наслідок перемоги, але спосіб її досягнення»,— каже чоловік.

Гест приїхав до Ірпеня у День музеїв. Міський музей було закрито для публіки, але на вулиці була невелика експозиція: стіл для чаювання, жінка в костюмі початку 20 століття та шафа з мармеладом місцевого виробництва. Усередині — щільно запаковані артефакти. Музей постраждав від обстрілів, але більшість його експонатів уціліла. Тепер там зберігаються і предмети, врятовані із зруйнованих культурних об’єктів міста.

«Ця війна стосується не лише території, а й культури, — каже Євгенія Антонюк. — Перше, що роблять росіяни, коли окупують територію, — знищують культурні установи, знищують все українське та все, що може ідентифікувати нас як українців. Відновлення сильніше — це акт непокори та спосіб підтвердити українську ідентичність».

Прочитати повну статтю Пітера Геста англійською можна за посиланням 

Rebuilding Ukraine Is an Act of Resistance

Кожна історія про війну важлива. Щоби зберегти пам’ять заради кращого майбутнього, розкажіть свою історію на порталі Музею «Голоси Мирних» 

Головна - "Голоси Мирних", музей Фонду Ріната Ахметова

 або на безкоштовній гарячій лінії (800) 509 001.