Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Абітурієнт із зони АТО. Нюанси процесу

21.06.2017

 

Цього року правила вступу для абітурієнтів із непідконтрольної території в українські виші зазнали істотних змін. Про це пишуть «Донецкие новости».

Без оцінювання

Цього року абітурієнти з непідконтрольних Україні територій (НКТ) зможуть вступати до українських вищих навчальних закладів без Зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО). Це випливає з останніх змін до закону «Про вищу освіту».

Водночас для цих абітурієнтів передбачена квота в тисячу місць до вишів Запорізької, Одеської, Миколаївської та Херсонської областей. Конкретним розподілом місць у цей момент опікується уряд.

У зв’язку з цими змінами адміністрація президента України дала спеціальні роз’яснення. «Закон передбачає, що для осіб, місцем проживання яких є тимчасово окупована територія і які отримали документ про загальну середню освіту, прийом на навчання до одного з вищих навчальних закладів здійснюється на конкурсній основі за результатами вступних випробувань у межах встановлених квот прийому до вищих навчальних закладів України», – йдеться в документі.

Таким чином, ЗНО для абітурієнтів із непідконтрольних територій Донецької та Луганської областей, а також Криму, у нинішньому році, по суті, скасовано. Решта ж українських абітурієнтів вступатимуть за сертифікатами ЗНО 2016 і 2017 років. Але це знову-таки стосується вишів чотирьох згаданих вище областей.

Зміни-2017

Також цього року абітурієнти зможуть подавати тільки 9 заяв на 4 спеціальності на місця державного замовлення. Водночас вони зможуть подавати будь-яку кількість заяв на контракт. Минулого року можна було подавати лише 15 заяв. Водночас пріоритетність заяв збережена (від 1 до 9).

У 2017 році прийом на рівень фахівець скасовано. Скасовано також право на позаконкурсний вступ.

У підрахунку балів також є зміни. Конкурсний бал, як і раніше, буде складатися з балів ЗНО, середнього балу атестата, балів вступних випробувань або творчого конкурсу, а також додаткових балів. Тут усе залишилося, як було.

Однак, «Комп’ютерні науки» у 2017 році прибрали зі списку додаткових балів, які формують конкурсний бал абітурієнта. Натомість до списку додаткових балів додали «Екологію» й «Садово-паркове господарство».

Звертає на себе увагу введення нових коефіцієнтів у конкурсний бал. Таких коефіцієнтів три.

Перший – регіональний: Донецька й Луганська область і переміщені виші – 1,03; Дніпро, Одеса, Львів та Харків – 1,01; Київ – 1,0 і для всіх інших – 1,02.

Другий – галузевої коефіцієнт становить 1,03 і вводиться для заяв із першими пріоритетами на інженерно-технічні та природничо-математичні спеціальності. Було вирішено, що ці спеціальності потребують підтримки.

Третій – так званий сільський коефіцієнт. Він становить 1,02 і вводиться для абітурієнтів, які зареєстровані у сільських населених пунктах й здобули середню освіту в навчальних закладах на території сільських населених пунктів у рік вступу, тобто у 2017 році.

Додаткові бали за підготовчі курси, у нинішньому році залишилися тільки на ті спеціальності, на яких є недобір. Інформацію про ці балах кожен виш приймає індивідуально й розміщує у своїх правилах прийому.

Пільги. Від теорії до практики

Без змін цьогоріч залишилися пільги під час вступу для дітей-сиріт, дітей-інвалідів, дітей учасників АТО, а також абітурієнтів із Криму й Донбасу.

Класичним прикладом таких пільг є те, що якщо абітурієнт із непідконтрольної території або з прифронтової зони (інакше званої «сірою зоною») набере однакову кількість балів з абітурієнтом з іншої частини України, то пріоритет віддадуть вступнику з Донбасу.

Однак пільги є не тільки при вступі. Як відомо, у березні цього року набув чинності закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо державної підтримки дітей, які постійно проживають у зоні проведення антитерористичної операції в населених пунктах, розташованих на лінії зіткнення». Цей закон передбачає ціле гроно пільг школярам, абітурієнтам та студентам, які підпадають під його дію.

«За цим законом, абітурієнти отримують від держави повну або часткову оплату за навчання», – повідомив директор Координаційного центру переміщених вишів Олександр Кульга. Він зазначив, що закон також передбачає не тільки пільгові умови під час вступу, але й соціальні стипендії, безкоштовне отримання підручників, а також проживання в гуртожитку.

Що ж до підручників, то це більшою мірою стосується школярів, бо виші практично повністю перейшли на електронні підручники. Що ж стосується оплати за гуртожиток та іншого, то тут виникли складнощі.

Як відомо, перелік населених пунктів зони АТО й так званої «сірої зони» встановлюється постановою Кабміну. Але лінія розмежування постійно рухається зі всіма відповідними наслідками. «Вчора в людини були права, але сьогодні лінія розмежування перемістилася, і в неї немає прав», – пояснив Олександр Кульга.

Втім, для абітурієнтів це великого значення не має. Якщо людина, маючи пільги, вступила до вишу, то потім переміщення лінії розмежування її вже не стосуються…

Взагалі ж, як показує практика, пільги мало мати. Їх ще потрібно зуміти реалізувати. Добрим прикладом тут може стати ухвалений ще два роки тому закон, що передбачає безкоштовне проживання в гуртожитках та отримання соціальних стипендій студентам із зони АТО й «сірої зони».

Два слова про квоти

Але повернемося до квот. Для сиріт і тих, хто за станом здоров’я не може складати ЗНО – квота становитиме 10% від держзамовлення, але не менше 1 людини. У вишах Донецької й Луганської області ця квота становитиме 30%.

Звертає на себе ще одне нововведення-2017. Після закінчення 11 класу незалежно від форми навчання (денна або заочна), вступні заяви приймаються виключно в електронній формі.

Все інше залишилося так, як було в минулому 2016 році. ЗНО: українська мова й література – перший обов’язковий предмет, математика, історія України або біологія (залежно від вибору спеціальності) – другий обов’язковий предмет і третій обов’язковий предмет (або кілька предметів) на вибір вишу, у який вступає абітурієнт.

Прохідний бал визначається вишами під час вступної кампанії, і зарахування буде проходити в один етап.

ДЖЕРЕЛО