Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

15 років Фонду Ріната Ахметова: освітні проєкти

20.07.2020

З перших днів роботи Фонд Ріната Ахметова приділяє особливу увагу питанням освіти. Як і в роботі в інших напрямах, Фонд намагався привнести в освітнє середовище України провідні світові практики, задати тренди на роки вперед. Для виконання цих завдань 2007 року Фонд Ріната Ахметова запустив програму «Сучасна освіта».

Спочатку програма була сфокусована на освітніх проєктах у галузі цифрової журналістики, тому що саме в ЗМІ зміни відбуваються стрімко й водночас стосуються кожного споживача інформації. Проєкти програми інтегрували в українське суспільство найкращі світові зразки та практики масових комунікацій і водночас трансформували систему освіти в Україні.

Програма стартувала з проєкту «Журналістика цифрового майбутнього». Фонд Ріната Ахметова допомагав українській журналістиці перейти від радянської школи до медіастандартів світового зразка. Студентами проєкту стали понад 150 журналістів і редакторів із 68 національних і регіональних ЗМІ, які навчалися нових практичних знань і навичок у сфері мультимедійної журналістики.

Найкращі студенти проєкту пройшли стажування в США та Великобританії, побували в редакціях провідних світових ЗМІ: New York Times, National Geographic, Washington Post, Los Angeles Times, The Daily Telegraph та інших. Редакції змогли перейняти в західних колег нові методики роботи та поліпшити якість власного медіапродукту.

2008 року завдяки ще одному проєкту – «Докторська програма з масових комунікацій» – була створена перша в Україні докторська програма, в основі якої лежала філософія післядипломної освіти, характерна для західних країн.

На той час докторантів у європейському розумінні цього слова в Україні не випускав жоден виш, і Фонд спільно з Києво-Могилянською академією запустили пілотний проєкт із переходу вищої освіти на триетапну систему: бакалаврат – магістеріум – докторантура. Перші докторанти навчалися в рамках проєкту за спеціальностями «Журналістика» та «Соціологія».

У 2011–2014 роках спільно з Національним університетом «Києво-Могилянська академія» реалізовувався проєкт «Цифрові медіа для університетів». Він був спрямований на створення якісної вищої освіти в журналістиці, що відповідає запитам нових медіа.

У рамках проєкту було створено програму навчання сучасних знань у сфері мультимедійної журналістики, що складається з восьми навчальних модулів і охоплює всі необхідні аспекти для викладача журналістики (методика викладання мультимедійної журналістики, як писати тексти для різних платформ, як працювати з пакетами аудіо- та відеомонтажу, як вибудовувати роботу в конвергентній редакції).

Фонд Ріната Ахметова щорічно відбирав десять викладачів із вишів України, з факультетів або кафедр журналістики та відправляв їх на курси підвищення кваліфікації. Тренерами учасників проєкту виступали викладачі провідних світових університетів і медіашкіл, а також журналісти-практики з України, США, Великої Британії та Іспанії.

Проєкт сприяв створенню сильних шкіл журналістської освіти в провідних українських університетах і дав змогу розпочати масову підготовку журналістів, які відповідають сучасним вимогам медіасфери.

2020 року, коли весь світ зіткнувся з проблемою коронавірусу й цілі країни ввели карантин і режим самоізоляції, Фонд Ріната Ахметова запустив кілька проєктів із дистанційного навчання. Спільно з Міністерством цифрової трансформації було створено освітній серіал «Карантин: онлайн-сервіси для вчителів». У серії відеороликів доступною мовою розповідалося про найпопулярніші платформи інтернет-навчання: Google Classroom, Microsoft Teams, Cisco Webex, Zoom, Class Dojo, Classtime, Viber та інші. Переваги та недоліки кожної були детально розібрані – і це стало великою підмогою для вчителів і учнів, які ніколи раніше не брали участі в заняттях, сидячи в себе вдома. Серіал набрав понад 500 тисяч переглядів.

– Допомога Фонду Ріната Ахметова для реалізації цього проєкту була суперсвоєчасною. Фонд дуже швидко відреагував на актуальність цієї теми для вчителів. І допоміг з усіма організаційними питаннями. Без його допомоги ми б не змогли так швидко втілити цей проєкт у життя, – сказала Валерія Іонан, заступник міністра цифрової трансформації з питань європейської інтеграції.

Потім Фонд разом із ФК «Шахтар» і Міністерством цифрової трансформації запустили освітній серіал «Диджитал-фізкультура для школярів за участю зірок спорту». Ведучими проєкту стали гравці донецького клубу та національної збірної України Андрій Пятов і Сергій Кривцов, а також зірки гумористичного проєкту «Мамахохотала-шоу» Євген Янович і Олег Маслюк, який є також амбасадором Фонду Ріната Ахметова. Теми онлайн-занять були дуже різноманітні, від секретів розминки та правил присідання до йоги й кіберспорту.

– Такі онлайн-заняття сьогодні як ніколи необхідні. Ми повинні підтримувати фізичну форму й намагатися мотивувати людей це робити. Тому що спорт – це здоров’я, зміцнення імунітету. А в нинішній ситуації імунітет – це найголовніше, – зазначив капітан «гірників» Андрій Пятов. «Диджитал-фізра» зібрала на майданчиках Фонду, Мінцифри та ФК «Шахтар» понад 1 200 000 переглядів.

Спеціально для лікарів, що працюють з апаратами штучної вентиляції легенів, і всіх, хто цікавиться цією темою, Фонд Ріната Ахметова спільно з Міністерством цифрової трансформації та Асоціацією анестезіологів України створили серіал «COVID-19: що потрібно знати про роботу апаратів штучної вентиляції легенів». Це оглядовий серіал у форматі мініінтерв’ю пояснює, як працюють апарати ШВЛ, розповідає про функціонал сучасних моделей цього устаткування, дає уявлення про те, що відчуває людина, коли її під’єднують до апарата, що і для чого при цьому роблять із пацієнтом лікарі.

– Завдяки серіалу лікарю не потрібно вивчати багатотомні інструкції на приблизно 800 сторінок, можна подивитися 10–15-хвилинний професійно знятий фільм про це за участю експерта лікаря-анестезіолога. Це дає змогу набагато простіше освоїти нову апаратуру, – сказав президент Асоціації анестезіологів України Сергій Дубров. Серіал про роботу апаратів ШВЛ подивилися більш ніж 185 000 разів.

Пізніше Фонд спільно з Міністерством охорони здоров’я та Асоціацією анестезіологів України провели онлайн-конференцію для лікарів, що працюють з апаратами штучної вентиляції легенів. Це був тригодинний вебінар, під час якого провідні експерти МОЗ ділилися з лікарями державних лікарень передовим світовим досвідом лікування COVID-19 і нюансами роботи з останніми моделями ШВЛ.

У конференції взяли участь більш ніж 800 медиків з усіх регіонів України, але на практиці вебінар допоміг освоїти новітні апарати ШВЛ і найпрогресивніші методи лікування вірусу набагато більшій кількості фахівців. Курс було викладено у вільний доступ. Його переглянули близько 20 000 разів.

– Фонд допомагає нам не тільки різними апаратами, медикаментами, але також давати освіту нашим шановним колегам і вчитися в них чогось, – сказала одна з експерток вебінару, заслужений лікар України, завідувачка кафедри інфекційних захворювань НМУ ім. О. О. Богомольця, професор Ольга Голубовська.

У планах Фонду – проведення нових вебінарів і створення нових освітніх проєктів. Зокрема, найближчим часом буде створено навчальний серіал для кандидатів в усиновлювачі.