Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

15 років Фонду Ріната Ахметова: Допомога тим, хто її найбільше потребує

04.08.2020

За 15 років роботи Фонд Ріната Ахметова реалізував десятки проєктів. Це були й локальні ініціативи, і програми національного масштабу. Але починалося все з підтримки людей, що опинилися в складних життєвих обставинах. Людей, які гостро потребували невідкладної допомоги. Принцип «допомога тут і зараз» ліг в основу програми «Адресна допомога». Це найперша програма Фонду.

Жителі України отримали допомогу, завдяки якій змогли жити далі. Це й кошти на операцію, і придбання життєво важливих ліків, і забезпечення всім необхідним молодих мам, яким із різних причин не допомагав ніхто.

Маленька Андріана народилася в перинатальному центрі Івано-Франківська 30 березня. Її мама, 36-річна Галина, померла наступного дня. У жінки виявили COVID-19. Тест на коронавірус зробили й новонародженій. На щастя, він виявився негативним. Дівчинку забрали з пологового будинку опікуни – рідні бабуся та тітка. Фонд Ріната Ахметова підтримав сім’ю. До Івано-Франківської області було відправлено вантаж загальною вагою приблизно пів тонни. Малятку та її рідним передали дитячі меблі, одяг, запас сумішей для годування, підгузки та інші речі, необхідні новонародженій.

– Ми щиро дякуємо Рінату Ахметову за те, що відгукнувся. Ми багатодітна сім’я. Така допомога нам дуже потрібна, – сказала Наталія Бодлак, сестра померлої породіллі.

Переселенка з Красного Луча на ім’я Ксюша народилася семимісячною, важила менш ніж три кілограми. Дитині поставили діагноз: комбінована вроджена вада серця. Коли маленькій було всього 23 дні, їй зробили першу операцію – розширили аорту. У чотири роки і три місяці їй зробили третю операцію – закрили великий дефект міжшлуночкової перегородки. Дівчинка, нарешті, почала нормально розвиватися, пішла до школи. А потім почався збройний конфлікт на Донбасі. Сім’я Ксюші переїхала до Харкова, але проблеми не закінчилися.

– Доньці потрібна чергова операція – закрити Боталлову протоку (судину, що з’єднує аорту й легеневу артерію). Упродовж перших днів життя вона зазвичай закривається сама. У Ксюші цього не сталося, – розповідає Наталя, мама дитини.

Раніше, щоб закрити Боталлову протоку, розрізали грудну клітку, після чого залишалися шрами, дитина довго перебувала на реабілітації. Проводять такі операції й зараз. Вони досить травматичні, але доступніші в грошовому плані. Однак найсучасніший метод – ендоваскулярний, коли операцію проводять через маленькі проколи в стегнових судинах. Саме хірургічне втручання безплатне – фінансується в рамках державної програми. Дорого коштує спеціальний пристрій – оклюдер, яким і закривають протоку.

– Коли я дізналася це, засмутилася. Не спала ночами, думаючи: «Де взяти гроші? Де людині, котра пережила війну й утекла з дому, знайти таку суму?» Ми з чоловіком не працювали, залишилися й без допомоги з інвалідності для Ксюші, яку отримували раніше в Красному Лучі. Нам порадили звернутися до Фонду Ріната Ахметова. Я вдячна Рінату Ахметову, який допоміг мені врятувати дочку. І, звичайно, лікарям, які брали участь у лікуванні Ксюші, – каже Наталя.

Варя з Лисичанська теж народилася раніше призначеного терміну – у шість місяців. Вона важила всього 800 грамів. Майже три місяці дівчинка дихала та харчувалася тільки за допомогою спеціальних апаратів. Їй були потрібні особливий догляд і дорогі медикаменти. Ліками забезпечив Фонд Ріната Ахметова.

– Щиро дякуємо Рінату Ахметову за те, що допомагає людям, і за порятунок нашої дочки, – сказала Валентина Щербакова, мама дитини.

Часто допомога Фонду Ріната Ахметова конкретній людині переростала в допомогу цілим установам. Наприклад, у рамках програми «Адресна допомога» було придбано нове лікувально-діагностичне обладнання для міської лікарні Луганська, закуплено апарати штучної вентиляції легенів для чотирьох лікарень у Києві, Донецьку та Рівному, придбано обладнання для друку шрифтом Брайля для Національного університету «Львівська політехніка». А ще Фонд підтримав проєкт «Мультфільми для незрячих», створив аудіокурси «Лекції для медичних коледжів» для студентів із глибоким порушенням зору, оснастив амбулаторію загальної практики в Старомихайлівці.

«Адресна допомога» стала основою особистої благодійності Ріната Ахметова. Саме звідси починається безліч проєктів, які пізніше увійшли до програми «Рінат Ахметов – Дітям». Проєкт «Реабілітація поранених дітей» допомагає дітям Донбасу, який дістав поранення внаслідок збройного конфлікту. Проєкт «Ліки – Дітям» допоміг більш ніж тисячі тяжкохворих із придбанням препаратів. У рамках проєкту «Здорове серце» дітям проводяться корекційні операції із закриття вади спеціальним імплантом – оклюдером у провідних кардіоклініках країни. Малюкам із порушеннями слуху Фонд купував високочутливі слухові апарати (проєкт «Рінат Ахметов – Дітям. Тепер я чую»).

Також були реалізовані й інші дуже важливі та потрібні проєкти. Як-от «Інватаксі» (спеціалізована служба таксі для людей з інвалідністю), «Вуличний пес» (допомога бездомним тваринам), «Інсулін» (ліки для хворих на цукровий діабет), «Медичні аптечки» (набори медикаментів для жителів зони збройного конфлікту).

Тільки за 2014–2019 роки адресну допомогу отримали приблизно 50 000 людей.