Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

10 небезпек, пов’язаних зі штучним вигодовуванням

10.07.2016

Зазвичай для догодовування немовлят у разі «невиключного» грудного вигодовування використовується дитяча суміш. Однак батьки мають бути повністю поінформовані про ризики для здоров’я дитини, пов’язані з необґрунтованим застосуванням штучних замінників грудного молока. Перед вами десять небезпек, пов’язаних із годуванням сумішами, на думку експертів Центру підтримки грудного вигодовування «Молочні ріки».

1. Підвищений ризик інфікування       

При годуванні дитини з пляшечки дитяча суміш може бути заражена бактеріями, що небезпечно для здоров’я дитини. Пляшечки важко мити, їх треба кип’ятити після кожного годування. У дитячій суміші шкідливі бактерії розвиваються дуже швидко, особливо, якщо пляшка була в теплому приміщенні.

2. Підвищений ризик інфекцій

У дитячій суміші немає антиінфекційних складників. Діти на штучному вигодовуванні частіше, ніж на грудному, страждають від проносу й інших інфекцій. Навіть якщо суміш приготовлена з дотриманням усіх санітарних норм.

3. Небезпека виснаження у разі тривалих діарей

У дітей на штучному вигодовуванні велика ймовірність захворювання на діарею упродовж двох тижнів і більше, лікування якої може бути ускладнене. У разі захворювання спостерігається серйозне виснаження дитячого організму.

4. Брак вітамінів

У коров’ячому молоці й сумішах (а більшість сумішей зроблені на основі коров’ячого молока) міститься недостатня кількість вітамінів, особливо вітаміну С. Тому дітям на штучному вигодовуванні раніше, ніж дітям на грудному, вводять у раціон прикорм і фруктові соки.

5. Брак заліза

Залізо, що міститься в коров’ячому молоці і в адаптованих сумішах, не абсорбується повністю, подібно до залізу грудного молока. У дитини на штучному вигодовуванні велика небезпека розвитку залізодефіцитної анемії.

6. Надмір солей

У коров’ячому молоці багато солей, які можуть викликати в крові дитини надлишок натрію, кальцію і фосфору.

7. Неповноцінність жирового й білкового компонентів

– У коров’ячому молоці недостатньо основної жирної кислоти, так званої лінолевої, і холестерину, необхідного для росту мозку.

– У коров’ячому молоці міститься казеїн, який важко перетравлюється і викликає додаткове навантаження на недостатньо розвинений шлунково-кишковий тракт і нирки дитини.

– У коров’ячому молоці також мало сироваткових білків (альбумінів і глобулінів), багатих незамінними амінокислотами, які легко засвоюються.

– Розбавлене коров’яче молоко і штучні суміші містять недостатньо таких амінокислот, як цистин і туарин, які необхідні для росту мозку дитини.

8. Можливість розвитку диспепсії

Коров’яче молоко перетравлюється значно важче за грудне, оскільки воно не містить ферменту ліпази, що розщеплює жири. Білковий компонент коров’ячого молока, казеїн, утворюючи в шлунку дитини білковий згусток, також насилу піддається розщепленню. Через те, що коров’яче молоко перетравлюється повільно, воно довше, якщо порівняти з грудним молоком, залишається в шлунково-кишковому тракті, тому почуття голоду в дитини настає пізніше. Випорожнення дитини у разі штучного вигодовування стає твердішим, нерідко спостерігаються запори.

9. Можливість розвитку алергії

У дітей, яких з раннього віку вигодовують сумішами, велика ймовірність розвитку різних алергічних захворювань, особливо у разі нестерпності до білків коров’ячого молока.

10. Невиправдані витрати

Через досить високу вартість повноцінних адаптованих сумішей батьки часто не можуть купувати їх у потрібній кількості. Тому діти або не доїдають, або отримують неповноцінне харчування.

Розумніше налагодити грудне вигодовування – лише 3% жінок не можуть годувати грудьми внаслідок гормональних порушень або патологій у будові грудної залози. У решти можливі проблеми з годуванням пов’язані з відсутністю якісної інформації та підтримки.

У межах програми «Допоможемо дітям» Гуманітарний штаб Ріната Ахметова у співпраці з ЮНІСЕФ надає інформаційну підтримку матерям, які постраждали внаслідок конфлікту на Донбасі. Поставити онлайн-запитання експерту з грудного вигодовування можна за посиланням.