10 фактів про Донбас: чого потребують жителі й чого чекають від 2016 року. ІНФОГРАФІКА.
![](https://akhmetovfoundation.org/rails/active_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--78bbe17784a20a6dab283d1c988e7a325a54555f/2015-12-20770_0_orig.jpg?content_type=image%2Fjpeg&disposition=inline%3B+filename%3D%222015-12-20770_0_orig.jpg%22%3B+filename%2A%3DUTF-8%27%272015-12-20770_0_orig.jpg)
У грудні Штаб Ріната Ахметова представив оновлену Гуманітарну мапу ситуації й потреб мирних жителів Донецької й Луганської областей на основі даних соціологічного дослідження Київського міжнародного інституту соціології (КМІС).
У новому дослідженні, крім основних потреб у продуктах, медикаментах і продовольчих товарах, фахівці КМІС вивчили базові потреби дітей, а також очікування жителів Донбасу від майбутнього, 2016 року. Перед вами 10 фактів про ситуацію на Донбасі.
- Кожен 6-й з опитаних заявив, що в місті тривають бойові дії. Це на 9% більше людей, ніж у вересні. На третину знизилося число тих, хто вказує на позитивні зміни в містах. Це пов’язано з поновленням обстрілів.
- Потреби у продуктах, медикаментах і побутових товарах за останній рік скоротилися. Кожен третій житель потребує продуктів харчування, кожен 5-й — побутових товарів і предметів гігієни.
- Найвища потреба населення Донбасу — медикаменти. Їх потребують 45% жителів. Серед найбільш затребуваних — кардіопрепарати (25%), препарати від тиску (23%) і заспокійливі (11%). А також антибіотики, противірусні, жарознижувальне, протиалергійні препарати, інсулін та інші.
- 14% опитаних особисто знають випадки, коли в результаті бойових дій постраждали діти. 55% із цих дітей потребують лікування, 23% — фізичної реабілітації. Половині потрібна психологічна допомога.
- Ровеньки, Зугрес, Алчевськ, Єнакієве та Станиця Луганська — 5 найбільш нужденних міст Донбасу. Гостру потребу у продуктах, медикаментах і побутових товарах там відчувають до 70% жителів. Найскладніша ситуація в містах Луганської області.
- 2/3 всіх опитаних вважають, що «жити важко, але можна терпіти». За останній рік втричі скоротилося число тих, хто вважає своє становище нестерпним, і зросло число тих, хто вважає ситуацію непоганою.
- Понад 65% сімей на Донбасі, у яких є школярі та студенти, стурбовані статусом їхніх майбутніх атестатів і дипломів, які видають на непідконтрольних територіях. Як показало дослідження, до кінця 2015 року в освітніх установах Донбасу дітей стало більше. Основною проблемою залишаються високі ціни на необхідні дитині шкільне приладдя, одяг і взуття. Харчування дітей безпосередньо залежить від доходів сім’ї, багато виживають за рахунок гуманітарної допомоги.
- Діти Донбасу потребують психологічної підтримки. За спостереженнями батьків, працівників медицини, освіти та соцсфери, діти істотно подорослішали, особливо ті, хто не залишав свої міста під час активних бойових дій. У дітей частіше проявляються порушення сну й поведінки, частіше фіксуються напади епілепсії.
- 95% жителів не планують виїжджати з населених пунктів, у яких вони проживають. З часом дедалі менше опитаних планують від’їзд, а ті, хто хотів би поїхати, не мають чіткої думки, куди їхати.
- 24% жителів Донбасу вірять, що у 2016 році настане мир. А 53% тих, хто проживає з обох боків лінії зіткнення, вважають, що 2016 рік буде кращим за нинішній. Вони вірять, що новий рік буде більш мирним, а економічна ситуація у краї більш-менш налагодиться.
У грудні КМІС представив «Гуманітарну мапу Донбасу: підсумки року та очікування мирних жителів». Дослідження було проведено на замовлення Штабу Ріната Ахметова й «Допоможемо ТВ» 24 листопада — 5 грудня 2015 року. Методом телефонного інтерв’ю (CATI) було опитано 2113 респондентів віком понад 18 років. В опитуванні взяли участь жителі 30 найбільш нужденних міст Донецької та Луганської областей.