Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

10 фактів про Донбас: чого потребують жителі й чого чекають від 2016 року. ІНФОГРАФІКА.

21.12.2015

У грудні Штаб Ріната Ахметова представив оновлену Гуманітарну мапу ситуації й потреб мирних жителів Донецької й Луганської областей на основі даних соціологічного дослідження Київського міжнародного інституту соціології (КМІС).

У новому дослідженні, крім основних потреб у продуктах, медикаментах і продовольчих товарах, фахівці КМІС вивчили базові потреби дітей, а також очікування жителів Донбасу від майбутнього, 2016 року. Перед вами 10 фактів про ситуацію на Донбасі.

  1. Кожен 6-й з опитаних заявив, що в місті тривають бойові дії. Це на 9% більше людей, ніж у вересні. На третину знизилося число тих, хто вказує на позитивні зміни в містах. Це пов’язано з поновленням обстрілів.
  2. Потреби у продуктах, медикаментах і побутових товарах за останній рік скоротилися. Кожен третій житель потребує продуктів харчування, кожен 5-й — побутових товарів і предметів гігієни.
  3. Найвища потреба населення Донбасу — медикаменти. Їх потребують 45% жителів. Серед найбільш затребуваних — кардіопрепарати (25%), препарати від тиску (23%) і заспокійливі (11%). А також антибіотики, противірусні, жарознижувальне, протиалергійні препарати, інсулін та інші.
  4. 14% опитаних особисто знають випадки, коли в результаті бойових дій постраждали діти. 55% із цих дітей потребують лікування, 23% — фізичної реабілітації. Половині потрібна психологічна допомога.
  5. Ровеньки, Зугрес, Алчевськ, Єнакієве та Станиця Луганська — 5 найбільш нужденних міст Донбасу. Гостру потребу у продуктах, медикаментах і побутових товарах там відчувають до 70% жителів. Найскладніша ситуація в містах Луганської області.
  6. 2/3 всіх опитаних вважають, що «жити важко, але можна терпіти». За останній рік втричі скоротилося число тих, хто вважає своє становище нестерпним, і зросло число тих, хто вважає ситуацію непоганою.
  7. Понад 65% сімей на Донбасі, у яких є школярі та студенти, стурбовані статусом їхніх майбутніх атестатів і дипломів, які видають на непідконтрольних територіях. Як показало дослідження, до кінця 2015 року в освітніх установах Донбасу дітей стало більше. Основною проблемою залишаються високі ціни на необхідні дитині шкільне приладдя, одяг і взуття. Харчування дітей безпосередньо залежить від доходів сім’ї, багато виживають за рахунок гуманітарної допомоги.
  8. Діти Донбасу потребують психологічної підтримки. За спостереженнями батьків, працівників медицини, освіти та соцсфери, діти істотно подорослішали, особливо ті, хто не залишав свої міста під час активних бойових дій. У дітей частіше проявляються порушення сну й поведінки, частіше фіксуються напади епілепсії.
  9. 95% жителів не планують виїжджати з населених пунктів, у яких вони проживають. З часом дедалі менше опитаних планують від’їзд, а ті, хто хотів би поїхати, не мають чіткої думки, куди їхати.
  10. 24% жителів Донбасу вірять, що у 2016 році настане мир. А 53% тих, хто проживає з обох боків лінії зіткнення, вважають, що 2016 рік буде кращим за нинішній. Вони вірять, що новий рік буде більш мирним, а економічна ситуація у краї більш-менш налагодиться.

У грудні КМІС представив «Гуманітарну мапу Донбасу: підсумки року та очікування мирних жителів». Дослідження було проведено на замовлення Штабу Ріната Ахметова й «Допоможемо ТВ» 24 листопада — 5 грудня 2015 року. Методом телефонного інтерв’ю (CATI) було опитано 2113 респондентів віком понад 18 років. В опитуванні взяли участь жителі 30 найбільш нужденних міст Донецької та Луганської областей.