Горячая линия 0800509001
ru
ru

Поради експерта з грудного вигодовування: як підвищити лактацію мамі-годувальниці?

29.04.2016

За статистикою ВООЗ, на справжню нестачу молока страждають всього 3% жінок. Однак питання про його кількість хвилює абсолютну більшість мам, що годують груддю. І кожна друга вважає, що її дитина погано набирає вагу, і їй потрібно покращити лактацію.


Ксенія Соловей — керівник центру підтримки грудного вигодовування «Молочні Ріки», партнер ЮНІСЕФ за програмою підтримки грудного вигодовування у кризових ситуаціях, розповіла про те, у яких випадках мами хвилюються марно й що дійсно необхідно робити для підвищення лактації.
 

Що таке лактація та як визначити норму?

Лактація — це природний процес вироблення поживного молока у молочних залозах жінки після пологів. Є всього два точні показники, за якими можна розпізнати зниження лактації:

  • Збільшення у вазі. Якщо немовля додає 125 г на тиждень (від 500 г на місяць), це означає, що лактація в нормі.
  • Частота сечовипускань за добу. Немовля, якому вистачає молока, віком понад 10 днів має обмочити понад 10-12 пелюшок за добу. Або ж ви маєте змінити за добу 6 добре наповнених одноразових підгузків.

А ось скарги на кшталт «мої груди м’які, я не відчуваю приливів і наповнення, як раніше», «подруга зціджує після годування 100 г, а в мене виходить мало — усього 15 г», «малюк дуже голодний, тому просить груди кожні 30–60 хвилин», «на контрольному зважуванні (до й після годування) надбавка малюка була всього 30–50 г» тощо є суб’єктивними відчуттями, які не покажуть справжній стан і не свідчитимуть про необхідність стимулювати лактацію.
 

Чому пропадає молоко в грудях та як збільшити лактацію?

Жіночий організм у 97% випадків виробляє необхідну для дитини кількість молока, якщо ви дотримуєтеся певних правил годування:

1. Правильно прикладайте дитину до грудей

У разі правильного прикладання мамі не боляче годувати, у неї не виникають тріщини на грудях. Дитина завдяки правильному, глибокому прикладанню має можливість ефективно спорожняти молочну залозу. У цьому випадку починає працювати принцип «попит породжує пропозицію», і це дозволяє збільшити кількість грудного молока до потрібних об'ємів. Якщо ж дитина смокче мамині груди через накладку або малюкові дають соску (пустушку) — це псує прикладання й порушує природну стимуляцію.

2. Часто годуйте малюка грудьми вдень

Відомо, що завдяки гормону пролактину в організмі жінки виробляється молоко. Якщо пролактину багато — достатньо й молока. А цей гормон вироблятиметься, якщо дитина буде часто прикладатися до грудей (він продукується у відповідь на смоктання). Щоб налагодити та відновити лактацію, рекомендується часто прикладати малюка до грудей. Перші місяці — не рідше, ніж один раз на 2 години.

3.Обов’язково годуйте малюка вночі

Нічні годування дозволяють маминому організму не припиняти роботу над виробленням молока, щоб лактація не знижувалася. З 24:00 до 8:00 має бути принаймні 3–4 годування.

Якщо якась із цих умов порушується, організм жінки починає знижувати виробництво. Тому головне розв’язання питання, що робити, щоб прибувало молоко — виправлення помилок грудного годування, до яких зараховують: нечасті годування вдень (раз на 3–3,5 години), відсутність нічних годувань, догодовування або допоювання малюка з пляшки.
 

Що робити: від чого прибуває молоко у грудях?

Спробуйте збільшити частоту живлення. Якщо раніше ви годували один раз на 2-2,5 години, пропонуйте поїсти кожні півтори години. Заспокоюйте грудьми малюка щоразу, коли він заплаче або буде виявляти занепокоєння.

Пропонуйте за одне годування обидві молочні залози. Зверніть увагу! Якщо малюк смокче груди, робить повільні рухи нижньою щелепою, чути глибокі ковтки — добре! Якщо помічаєте, що почав «підсмоктувати» — часто працює нижньою щелепою, не ковтає — перекладіть на іншу. А можна використовувати циклічне перекладання дитини від однієї до іншої кілька разів за одне годування. Так ви допоможете більше висмоктати молока за годування.

Якщо до цих дій вам вдасться додати зціджування, нехай 2-4 рази за день, навіть невелику кількість — це теж допоможе збільшити виробництво молока.
 
 

Корисні поради: що їсти, щоб прибувало молоко?

Також помічниками матері можуть стати продукти для підвищення лактації:
  • Трав’яний лактаційний чай. Найпоширеніші та найефективніші: фенугрек, кріп, фенхель, аніс, материнка, чай із листя брусниці, зелений чай для лактації, фіточаї для жінок, які годують груддю.
  • Гомеопатичні кульки, таблетки для лактації. Гомеопатія вимагає індивідуального підбору, але можна спробувати мамогран або млекоїн.
  • Продукти, що збільшують об'єм молока: хліб із кмином, морква, чорна редька, імбир, а також «горіхове молоко» (1 ст. ложка подрібнених волоських горіхів заливається склянкою гарячого молока, настоюється в термосі 2 години) і «вершки з кмином» (1 ст. ложка кмину заливається склянкою сметани, тушкується в духовці 40 хвилин).
ВАЖЛИВО! Усі ці рецепти не будуть ефективними, якщо ви не налагодите грамотне годування грудьми.

Неефективно для підвищення лактації:
  • пити багато рідини (понад бажання, через силу);
  • чай з молоком і з цукром (згущеним молоком), халва;
  • великі порції висококалорійної їжі за відсутності апетиту.

Що таке лактаційні кризи?

Їх відносять до тимчасової нестачі молока. Як показує практика, слава про це сильно перебільшена, оскільки у разі правильно організованого годування обсяги молока самі по собі не знижуються, а лактація стабільна.


Ці кризи пов’язані зі стрибками росту малюка. Він у певний момент починає прикладатися до грудей незвично часто, у такий спосіб «розхитуючи» лактацію до необхідного їй рівня. Внаслідок цього мамин організм за 2–7 днів перебудовується на запит дитини, і вже за тиждень лактація відповідає новим потребам. У такі періоди мамі потрібно зберігати спокій.

Зціджування — як ефективний метод збільшити лактацію

Якщо вам треба стимулювати вироблення молока в дні після пологів, ви можете використовувати електричний молоковідсмоктувач. Пристрій імітує те, як дитина стимулює груди під час годування. Було виявлено, що він збільшує вироблення молока у довгостроковій перспективі.


Хоча всі мами різні, часто корисно зціджувати молоко відразу або через годину після годування. Це може здатися нелогічним, оскільки зазвичай легше забрати молоко з повних грудей. Але вам слід сприймати цей процес як «замовлення» на наступний прийом.


Якщо ваша дитина взагалі не смокче груди або ви ще не можете зцідити для неї достатньо молока, може виявитися корисним метод, який називається «зціджуванням вручну». Було доведено, що це збільшує кількість молока, яке мама може зцідити за один сеанс. Весь процес займає близько 25-30 хвилин. Пам'ятайте: чим пустіші ваші груди, тим швидше буде вироблятися молоко.


Виконайте прості кроки:

  1. Помасажуйте.
  2. Під час зціджування стискайте груди пальцями на кілька секунд. Відпустіть та повторіть. Використовуйте такі дії на обох грудях, поки потік молока не зменшиться до мінімуму.
  3. Помасажуйте груди ще раз.
  4. Перемикайтесь між ними, щоб випорожнити якомога краще.

 

Як тільки дитина набере вагу і ви налагодите лактацію, ви зможете перейти до її годування виключно грудьми.


У межах програми «Допоможемо дітям» Гуманітарний штаб Ріната Ахметова у співпраці з ЮНІСЕФ надає інформаційну підтримку матерям, які постраждали в результаті конфлікту на Донбасі. Поставити онлайн-запитання експерту з грудного вигодовування можна за посиланням.

Эта страница доступна на украинском языке