Горячая линия 0800509001
ru
ru

Інструменти виховання проблемних дітей: як тримати баланс батькам?

27.12.2023

Тренінг на тему «Інструменти виховання проблемних дітей» від програми «Рінат Ахметов — Дітям. Сирітству — ні!», який відбувся 30 листопада 2023 року, можна переглянути на сторінці Фонду у Facebook за посиланням: тут.

Відео буде корисним для працівників (фахівців та керівників) служб у справах дітей та центрів соціальних служб, а також для батьків-вихователів, прийомних батьків, усиновителів та опікунів.

Тренінг для батьків підлітків провела Карина Шашмуріна, психологиня, експертка з питань влаштування та захисту дітей, спікерка Фонду Ріната Ахметова.

Під час тренінгу розглядалися такі теми:

  • методи та інструменти виховання проблемних дітей;

  • особливості адаптації дітей 14-17 років;

  • робота з підлітками щодо запобігання суїцидальних випадків;

  • діти та погані звички.

Якщо ви бажаєте отримати відповідний сертифікат слухача зазначеного тренінгу, зверніться із запитом до наших фахівців: [email protected] (Аліна Клімчик), [email protected] (Вікторія Мартиненко).

Проблемна поведінка дітей: основні моменти

Цигарки, алкоголь, прогулювання школи та цілковите ігнорування прохань дорослих — багато хто з батьків стикається з такою поведінкою дитини у підлітковий період. Загалом це непростий час не тільки для підлітка, але й для всієї сім’ї, тож і долати його треба спільними зусиллями.

Зазвичай негативна підліткова поведінка — це свого роду меседж про певну потребу дитини. Дуже часто конфлікти на цьому фоні виникають у тих сімей, де порушується спілкування між батьками й дитиною, призводячи до взаємного нерозуміння.

Як знайти підхід до підлітка під час кризи?

Пропонуємо кілька універсальних порад щодо взаємодії з підлітком — вони стануть у нагоді за будь-яких ситуацій.

  1. Хобі для продуктивного спілкування. Продумайте й запропонуйте дитині, чим цікавим вона може зайнятись після уроків, щоб не нудьгувати й не шукати собі «пригод». Це може бути спортивна секція, музичні заняття, танці, творчі гуртки тощо. Підліток зможе поспілкуватися на заняттях і разом з тим отримати корисні навички, цікаво провести час, а можливо й розкрити в собі нові таланти. Тільки не тягніть дитину на секцію або гурток через силу — нехай вона сама обере заняття до душі. 

  2. Повага та підтримка. Намагаючись «поставити на місце» підлітка, дорослі натикаються на ще більший опір, протести й демонстрацію власної значущості з його боку. Звісно, не варто все спускати дитині з рук, але й не треба вдаватись до принижень та докорів. Підлітку вкрай необхідно відчувати повагу й підтримку батьків, навіть якщо вони не все йому дозволяють.

  3. Прийняття та взаємодія. Треба прийняти факт, що дитина дорослішає, і не намагатись повернути її поведінку до тієї, яка була кілька років тому, адже це може гальмувати розвиток особистості. Незалежно від поведінки слід продовжувати спілкування з дитиною, намагаючись підтримувати взаємну довіру. Якщо ви розумієте, що самостійно не впораєтесь, краще звернутись до професійного психолога, ніж руйнувати відносини з підлітком постійними чварами чи відстороненням.

Як допоможе психологічний тренінг для батьків?

Сучасні психологічні тренінги направлені на поліпшення спілкування між дитиною та батьками, а також сприяють їх взаємному розвитку. Виконуючі спільні завдання, батьки та проблемні діти надають одне одному підтримку, вчаться співпрацювати й досягати спільної мети.

Тренінг для батьків та дітей допоможе поглянути на себе й одне одного під іншим кутом зору, краще зрозуміти власні та чужі почуття, емоції, потреби. Це чудова можливість покращити спілкування, навчитись взаємної підтримки та створити в родині атмосферу взаємодовіри.

 

Эта страница доступна на украинском языке