Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Засновник Фонду Рінат Ахметов: Пишаюся, що «Азовсталь» – наш оплот опору в Маріуполі

28.04.2022

Засновник Фонду Рінат Ахметов дав інтерв'ю швейцарській газеті Le Temps. В ньому він розповів про героїчну оборону Маріуполя, ситуацію на «Азовсталі» та ММК ім. Ілліча та невідворотність покарання для росії за її злочини.

Минулого четверга президент Володимир Путін заявив про «звільнення» Маріуполя. Російські сили, сказав він, повністю контролюють місто, крім «Азовсталі». Ви погоджуєтесь з такою оцінкою?

Рінат Ахметов: «Ні. Я категорично не погоджуюся. Маріуполь був, є і буде українським. Наші захисники героїчно борються за кожен метр української землі. Я гордий тим, що оплот опору знаходиться на заводі «Азовсталь». Вірю, що наші військові зможуть відстояти місто, а мирних жителів буде евакуйовано. Як і вірю в те, що російські військові понесуть покарання за всі злочини скоєні в Україні та Маріуполі. Маріуполь – це найглибша трагедія і катастрофа, яку не можна пробачити».

У нещодавньому письмовому інтерв'ю агентству Reuters ви розповіли, що перебували у щоденному контакті з керівниками заводів «Азовсталь» та ММК ім. Ілліча у Маріуполі. Якою є поточна ситуація на обох заводах?

Рінат Ахметов: «Російська армія системно знищує Маріуполь та два заводи – ММК ім. Ілліча та «Азовсталь». Заводи щохвилини бомблять і обстрілюють. Виробництво на заводах зупинено. І буде відновлено лише після нашої перемоги».

Скільки працівників «Метінвесту» все ще перебувають у сховищах «Азовсталі»?

Рінат Ахметов: «Це долі людей, їхнє життя та безпека. Тому оголошувати цю інформацію я не маю права».

Яка передісторія та мета цих сховищ?

Рінат Ахметов: «Бомбосховища будувалися одночасно з підприємством у 1933 році. Відповідно до стандартів цивільної та промислової безпеки, захисні споруди повинні знаходитися у безпосередній близькості від скупчення робочих місць працівників».

Скільки часу люди ще можуть перебувати в цих сховищах і що б ви порекомендували для вирішення цієї нелюдської ситуації?

Рінат Ахметов: «Люди – і цивільні, і наші військові – перебувають у нелюдських умовах. Кожна хвилина зволікання може коштувати життя. Це терміново слід зупинити, людей необхідно евакуювати. Єдиний спосіб – узгоджені гуманітарні коридори, із залученням представників ООН та Міжнародного Червоного Хреста. Але кожна спроба евакуації зривається російськими обстрілами».

Яких збитків завдано заводу «Азовсталь»?

Рінат Ахметов: «Довоєнна капіталізація наших двох заводів – Азовсталі та ММК ім. Ілліча – не менше 10 млрд доларів. Ми готуємо судові позови щодо відшкодування росією всіх збитків, завданих нашим компаніям».

Що змушує вас сподіватися, що Маріуполь повернеться під контроль України, щоб ваша компанія там могла працювати?

Рінат Ахметов: «Віра в Україну, героїзм та мужність наших воїнів, єдність української нації та безпрецедентна підтримка нашої країни всім вільним та цивілізованим світом, за що їм величезне, величезне спасибі».

Ваші компанії втратили багато активів через війну, яку веде Росія. Чи це причина того, що ви явно обрали бік президента Зеленського?

Рінат Ахметов: Я свій вибір зробив давно. Як уродженець українського Донецька я став найбільшим приватним інвестором у нашу країну, у 2014 році я жорстко засудив сепаратизм і заявив, що Донбас може бути щасливим лише в єдиній Україні. У 2022 році, на початку війни, я назвав Путіна воєнним злочинцем. Україна сьогодні об'єднана як ніколи у нашій волі до перемоги. Володимир Зеленський як президент країни гідно виконує свій конституційний обов'язок із захисту держави. Кожен українець, у тому числі і я, робить все, що від нас залежить для перемоги України в цій війні».

Яке значення для Вашого бізнесу має Швейцарія?

Рінат Ахметов: Ми міжнародна компанія. Швейцарія для нас – це і місце розташування наших бізнесів – Metinvest International SA, D Trading SA та D Trading International SA, – які працюють там вже понад 20 років, так і країна з найвищим рівнем корпоративної культури та стандартів ведення бізнесу, що змушує нас постійно розвиватися і вдосконалитись».

Які у вас особисті зв'язки зі Швейцарією, нещодавно ми повідомляли, що ваш син купив два маєтки у Женеві. Ви також частий гість в Женеві?

Рінат Ахметов: «Мої сини народилися в українському Донецьку та навчалися у Швейцарії. У Швейцарії мій старший син Дамір познайомився зі своєю майбутньою дружиною Даяною. Вони разом навчалися у школі. І сьогодні вони всією сім'єю із моїми онуками живуть у Швейцарії. Я часто приїжджаю до своєї сім'ї до вашої прекрасної країни».

Чи вважаєте ви, що Швейцарія могла б зробити більше для допомоги Україні?

Рінат Ахметов: «Рішення вашої країни підтримати Україну і ввести безпрецедентні санкції проти росії заслуговує на велику повагу. Я вдячний за це Швейцарії, як і всьому вільному світу. Ми боремося за свою свободу та свободу Європи. У нас є сила та воля боротися. Упевнений, ми виграємо цю війну».