Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

«Запитай у лікаря» Фонду Ріната Ахметова: чим коронавірус загрожує печінці

04.08.2021

Проєкт Фонду Ріната Ахметова «Запитай у лікаря» продовжує цикл прямих трансляцій про COVID-19 із ключовими медичними експертами країни. Що шкодить роботі печінки під час та після COVID-19? Як убезпечити себе? На ці та інші запитання у черговому випуску онлайн-проєкту «Запитай у лікаря» відповідає гепатолог, інфекціоніст, лікар вищої категорії, кандидат медичних наук, консультант з гепатології та інфекційних захворювань Академії медичних наук і Міністерства охорони здоров'я, науковий співробітник Інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського Віталій Янченко.


За словами експерта, при захворюванні коронавірусом печінка людини особливо вразлива.


‒ При COVID-19 одним із перших наслідків може бути ушкодження печінки. При цитотоксичних реакціях під час таких важких захворювань, як ураження легень або гіпоксія можуть виникати важкі ушкодження печінки. Коронавірус ‒ це поліорганна патологія, схожа на сепсис. В організмі відбуваються запальні процеси, атака антитіл на власну печінку, і в тому числі на судини. Виникають тромбози, гіпоксія в печінці і так званий цитолітичний синдром. Це означає, що клітина позбавляється своєї мембрани і присутні в ній ферменти виливаються назовні. В результаті відбувається розплавлення печінкової тканини, ‒ розповів Віталій Янченко.


Він також додав, що, незважаючи на загрозу, печінка ‒ єдиний орган, який має унікальну здатність до самовідновлення. Тому поки не зафіксовано жодного доведеного випадку гострої печінкової недостатності при захворюванні COVID-19. Однак халатно ставитися до свого здоров'я через цей фактор не варто.


‒ Ми маємо справу з COVID-19, а це дуже небезпечне захворювання. Якщо страждає печінка, то будуть страждати нирки, щитовидна залоза, імунна система і головний мозок. Тому захворювання печінки вносять свою лепту в ступінь тяжкості стану при коронавірусі, і хворий може навіть померти від поліорганної недостатності, ‒ підкреслив лікар.


Експерт проєкту «Запитай у лікаря» також пояснив, як стежити за здоров'ям одного з найважливіших органів.


‒ Насамперед необхідно здати аналіз на печінкові проби. Якщо вони підвищені хоча б у два рази, то це легкий ступінь ураження. Більш ніж у два рази ‒ середній ступінь. А якщо в 10 разів і більше ‒ то це важкий ступінь, тоді людина підлягає госпіталізації. Інакше загрожує як некроз печінки, так і погіршення самого стану при COVID-19, ‒ додав Віталій Янченко.


Він розповів, що одним із перших симптомів ураження печінки є дуже сильна слабкість. Адже організм перестає отримувати необхідну кількість білків і гормонів.


‒ Також може бути важкість у правому підребер'ї. Однак основним симптомом все ж є слабкість, при якій необхідно звернутися до лікаря, ‒ підкреслив експерт.


Проєкт Фонду Ріната Ахметова «Запитай у лікаря» вже подивилися майже 13 млн людей. Серед гостей попередніх ефірів ‒ кардіологиня, членкиня-кореспондентка НАМН України, членкиня Європейського товариства кардіологів Катерина Амосова; відомий педіатр країни Євген Комаровський; учений-біохімік Сергій Комісаренко; імунолог Центру громадського здоров'я МОЗ Олександр Заїка; психіатр, доктор медичних наук, професор Олег Чабан; президент Асоціації анестезіологів України Сергій Дубров та інші.


Переглянути записи щотижневих онлайн-зустрічей із лікарями, які розповідають про симптоми коронавірусу, препарати, які призначають пацієнтам із підтвердженим COVID-19, особливості харчування хворих, останні світові тренди в лікуванні коронавірусу та багато іншого, можна на сторінці Фонду Ріната Ахметова в Facebook , а також в YouTube.