Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Стартувала нова програма навчання тренерів для кандидатів в усиновителі, опікуни, прийомні батьки та вихователі

27.09.2022

Саме зараз, на тлі війни, коли ще більше дітей потребують захисту та підтримки, важливо посилити та пришвидшити підготовку патронатних вихователів, усиновлювачів, прийомних батьків, батьків-вихователів. Це покликана зробити нова програма підготовки для тренерів, котрі навчають кандидатів у сімейні форми виховання, затверджена наказом Мінсоцполітики від 12 вересня 2022 року.

Навчання тренерів за новою програмою розпочалося у вересні в рамках проекту “Моніторинг потреб та підтримка дітей в умовах війни” за підтримки ЮНІСЕФ Україна.

Над цією програмою навчання для тренерів Міністерство соціальної політики працювало з 2017 року. Тоді комплектація груп для навчання кандидатів у сімейні форми виховання відбувалася повільно, деякі кандидати по ходу відмовлялися. Та й сам процес навчання за таких умов був витратним.

Більшість областей впродовж року навчали в середньому не більше 2-х груп кандидатів у прийомні сім’ї. Рушійним став проект “Реформування закладів інституційного догляду та виховання дітей у Тернопільській області”, який Міністерство соціальної політики замовило і підтримало на Тернопільщині у 2019-2022 роках.

В рамках цього проекту  була створена експериментальна варіативна програма підготовки кандидатів у сімейні форми виховання, патронатних вихователів та усиновлювачів. Її апробували на 4 інтегрованих групах, підтвердили правильність підходу, і на Тернопільщині за цією програмою вдалося підготувати 80 кандидатів у різні форми сімейного виховання та у патронатні вихователі. Пізніше нова програма отримала позитивні рецензії від науковців та пройшла громадське обговорення і додаткову фахову експертизу.

Тепер досвід Тернопільщини перенесуть на всю Україну. Нова програма не скасовує попередні, і тепер регіональні центри соціальних служб самі можуть обирати, використовувати чи цю програму, чи раніше затверджені.

Особливості нової програми:

- частину занять для кандидатів тренери будуть проводити спільно, іншу частину - по групах (окремо для кандидатів у прийомні батьки, батьки-вихователі, опікуни/піклувальники, усиновлювачі, патронатні вихователі), що дозволить більш персоналізовано готувати кандидатів на створення визначеної сімейної форми виховання;

– на заняттях присутній психолог;

– додалися заняття з безпеки та домедичної підготовки.

Конкурсна комісія (науковці, представники Міністерства соціальної політики, досвідчені тренери-практики), співпрацюючи із соціальними службами в різних областях, відібрала 49 фахівців, котрі будуть навчатися на тренерів. І ще 25 претендентів стануть психологами, які супроводжують навчання.

Курс стартував з вересня. Він передбачає як дистанційні заняття, так і очні. Підготовка триватиме три місяці. У фіналі за підсумками навчання спеціалісти/фахівці отримають сертифікати тренера та готуватимуть вже самостійно у своїх регіонах сім’ї кандидатів на створення однієї з сімейних форм виховання, патронатних вихователів.

Сподіваємося, що наступного року таких груп тренерів буде ще більше. І, відповідно, родин, котрі візьмуть до себе на виховання дитину.

Джерело Мінсоцполітики