Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Що таке патронатна сім'я, та хто може бути патронатним вихователем?

07.11.2023

Програма "Рінат Ахметов - Дітям. Сирітству - ні!" постійно отримує питання своїх користувачів та благоотримувачів. Останнім часом збільшилася кількість запитань щодо патронатної сім'ї - що це за форма виховання та взагалі, хто може стати патронатними батьками (вихователями) й що для цього потрібно?

 На ці питання відповідає експертка з питань влаштування дітей Карина Шашмуріна.

- Патронат над дитиною – це комплексна послуга, яка передбачає тимчасовий догляд,виховання та реабілітацію дитини в сім’ї патронатного вихователя у період подолання дитиною, її батьками складних життєвих обставин та/або у період прийняття рішення щодо подальшої долі дитини (усиновлення, влаштування до прийомної сім’ї, ДБСТ, під опіку тощо).

Патронат надає можливість дітям у разі виникнення складних життєвих обставин у біологічних родинах уникнути потрапляння до інституційних закладів утримання (притулків, центрів соціально-психологічної реабілітації, будинків дитини, дитячих будинків, інтернатів), які зазвичай віддалено розташовані від звичного середовища дитини та унеможливлюють підтримання нею контактів з біологічними батьками.

У патронатну сім’ю дитину може направити соціальний працівник, який супроводжує сім’ю, котра опинилася у непростих життєвих обставинах, працівник служби у справах сім’ї та дітей, вчителі, шкільний психолог, поліція, сімейний лікар. Також за допомогою можуть звертатися й самі батьки та діти.

ОСОБЛИВОСТІ ПАТРОНАТУ

Патронат не є формою влаштування дитини в сім’ю (якот прийомна сім’я або ДБСТ). Патронат є послугою, яка тимчасово допомагає дитині в складних життєвих обставинах. Термін перебування дитини в патронатній сім’ї не має перевищувати 3 місяці. В окремих випадках за рішенням органу опіки та піклування термін перебування дитини під патронатом може бути подовжений до 6 місяців. Увага! На час дії воєнного стану дитина може залишатися в родині патронатного вихователя до його скасування.

ХТО МОЖЕ БУТИ ПАТРОНАТНИМ ВИХОВАТЕЛЕМ

Патронатним вихователем може бути повнолітня особа, громадянин України, яка:

■ має позитивний досвід виховання дітей;

■ пройшла навчальну підготовку патронатних вихователів разом із добровільним помічником та отримала відповідну рекомендацію;

■ має згоду всіх членів родини, які сумісно проживають на житловій площі;

■ уклала з відповідним органом опіки та піклування договір про надання послуги патронату.

Патронатний вихователь – це людина, яка професійно здійснює догляд, виховання та розвиток дитини, яка влаштована в її сім’ю. Вихователь має бути віком від 35 до 60 років для жінок та від 35 до 65 років для чоловіків; обов’язково повинен мати житло (власне чи орендоване) і мати досвід виховання дітей. Патронатний вихователь повинен бути офіційно безробітним. У нього має бути помічник – дружина чи чоловік, батьки чи повнолітні діти. Звісно, не можна мати судимості. І вихователь, і помічник проходять обов’язкове навчання – дев’ять сесій.

Більше - дивіться у довіднику від Фонду Ріната Ахметова  "Кроки до дитини" за посиланням: https://akhmetovfoundation.org/file_storage/000/000/047/file_uk_47.pdf?1694760350