Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

ПОРАДА ЮРИСТА: Як переселенцям взяти участь в програмі «Доступне житло»?

07.02.2018

28 листопада 2017 в Україні стартувала оновлена ​​державна програма «Доступне житло». На її реалізацію в 2017 році Урядом України виділено 30 млн грн з державного бюджету, кошти розподілені між усіма областями пропорційно кількості в кожному з регіонів осіб, які мають право на участь у програмі.

Хто має право брати участь в програмі «Доступне житло»?

Право брати участь в програмі мають чотири категорії громадян:

  • Внутрішньо переміщені особи, якщо такі громадяни не мають у власності іншої житлової нерухомості крім тієї, що є на тимчасово неконтрольованій території.
  • Особи, які перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов.
  • Особи, у яких немає житлоплощі на праві власності.
  • Особи, які мають у власності житлоплощу, розмір якої не перевищує 13,65 м2 на одну людину.

Водночас встановлена загальна умова для всіх перерахованих категорій громадян – середньомісячний грошовий дохід (заробітна плата, пенсія, соціальна та матеріальна допомога, стипендія та інші соціальні виплати, дохід від підприємницької, наукової, викладацької, творчої діяльності та іншої незалежної професійної діяльності, усі види винагород, грошове забезпечення військовослужбовців, дивіденди, відсотки, роялті, дохід від відчуження цінних паперів і корпоративних прав) разом з доходом членів їхніх сімей з розрахунку на одну людину не має перевищувати п'ятикратного розміру середньомісячної заробітної плати у відповідному регіоні, розрахованого згідно з даними Державної служби статистики України.

Розмір державної допомоги

Розмір державної допомоги внутрішньо переміщеним особам за програмою «Доступне житло» становить 50% вартості житла, розрахованої з урахуванням нормативної площі та граничної вартості 1 м2, водночас:

  • нормативна площа становить 21 м2 загальної площі житла на одну особу та додатково 10,5 м2 на сім'ю;
  • розрахунок граничної вартості 1 м2 проводиться за формулою:

Гранична вартість = опосередкована вартість * Коефіцієнт населеного пункту,

Де опосередкована вартість – це вартість 1 м2 житла в регіоні, яка встановлена наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 6.11.2017 р. № 291 (з наказом можна ознайомитися за посиланням);

А коефіцієнт дорівнює:

  • 1,75 – Київ, Дніпро, Одеса, Харків
  • 1,5 – для міст обласних центрів, а також міст обласного значення з населенням понад 300 тис. осіб
  • 1,25 – для міст обласного значення з населенням від 100 тис. до 300 тис. осіб
  • 1 – для інших населених пунктів

Куди подавати документи?

Програму «Доступне житло» реалізовує Державна спеціалізована фінансова установа «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» через свої регіональні управління.

Внутрішньо переміщені особи мають право отримати державну підтримку для забезпечення доступним житлом в межах області (міста Києва) фактичного перебування згідно з довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Подавати документи для участі в програмі необхідно в Регіональні управління Фонду, адреси та контакти яких можна знайти на сайті Фонду.

Які потрібні документи?

Внутрішньо переміщені особи для участі в програмі мають надати:

1. заяву про надання державної підтримки (за затвердженою формою);

2. інформацію з Державного реєстру прав на нерухоме майно про наявність у власності житла на кожного члена сім'ї (в паперовій формі, отриманій не раніше ніж за день до подавання заяви про надання державної підтримки);

3. довідку про реєстрацію місця проживання на кожного члена сім'ї, видану виконавчим органом сільської, селищної, міської ради, сільським головою (крім громадян, місце проживання яких зареєстровано на тимчасово неконтрольованій території);

4. акт технічного стану житла (для внутрішньо переміщених осіб, житло яких розташоване на території України, на якій органи державної влади здійснюють свої повноваження у повному обсязі, і було зруйноване або є непридатним для проживання в зв'язку з проведенням антитерористичної операції);

5. копію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (в разі, якщо дата видавання довідки перевищує один місяць до дати подавання документів для отримання державної підтримки, надається інформація про дійсність такої довідки);

6. копію свідоцтва про шлюб (у разі укладення шлюбу);

7. паспортні дані (копії паспортів дорослих членів сім'ї);

8. копію реєстраційного номера облікової картки платника податків;

9. довідку про грошові доходи за формою, затвердженою Фондом, і документи, що підтверджують грошові доходи громадянина та членів його сім'ї із зазначенням їхнього розміру (довідки з місця роботи про розмір доходу за останні 6 місяців, довідка територіального органу Пенсійного фонду України про розмір пенсійних виплат за останні 6 місяців тощо);

10. копію свідоцтва про народження або інші документи, що підтверджують родинні стосунки (в разі, якщо заявником є ​​сім'я, для підтвердження родинних відносин і правильного розрахунку державної підтримки);

Порядок дій

1. Подавання до регіонального управління Фонду заяви про надання державної підтримки та необхідного пакета документів. У день надходження заяви з усіма необхідними документами Фонд реєструє заяву, привласнює їй реєстраційний номер і розміщує на офіційному сайті регіонального управління Фонду: дату реєстрації заяви; реєстраційний номер заяви; прізвище, ім'я, по батькові представника сім'ї; кількість членів сім'ї, на яких розраховується державна підтримка.

2. Перевірка наявності у громадянина та членів його сім'ї права на державну допомогу згідно з умовами програми.

3. Внесення громадянина до Списку кандидатів на отримання державної підтримки для придбання доступного житла із зазначенням суми державної підтримки.

4. Розгляд та узгодження Списку Кредитним комітетом Фонду.

5. Ухвалення рішення про надання громадянину державної підтримки для придбання доступного житла. Направлення заявнику письмового повідомлення про ухвалене рішення.

6. Відкриття заявником на своє ім'я поточного рахунку в уповноваженому за програмою банку.

7. Вибір громадянином квартири (упродовж 3 робочих днів з моменту розміщення на сайті регіонального управління Фонду повідомлення про можливість вибору об'єкта фінансування (квартири) громадянин зобов'язаний вибрати квартиру з переліку об'єктів, які беруть участь в програмі, і подати до Фонду заяву про вибір об'єкта фінансування).

8. Укладення договору про обслуговування коштів для придбання доступного житла між громадянином і регіональним управлінням Фонду.

9. Внесення громадянином на банківський рахунок частини вартості квартири, що підлягає до сплати за рахунок громадянина.

10. Перерахування державної підтримки на поточний рахунок громадянина. Черговість надання державної підтримки визначається датами реєстрації заяв громадян в журналі реєстрації заяв громадян для надання державної підтримки у відповідному регіональному управлінні Фонду.

11. Укладення договору купівлі-продажу майнових прав на нерухоме майно між громадянином і забудовником. У разі, якщо фінансування будівництва житла відбувається через фонд фінансування будівництва, то укладається договір про участь у фонді фінансування будівництва.

12. Перерахування коштів забудовнику з рахунку громадянина в уповноваженому банку для оплати вартості квартири.

13. Перерахування суми відшкодування за обслуговування коштів з поточного рахунку громадянина відповідно до умов договору про обслуговування коштів для придбання доступного житла (0,7% вартості квартири).

Як вибрати квартиру?

Вибрати квартиру для купівлі за програмою «Доступне житло» можна тільки з переліку об'єктів будівництва та забудовників, затвердженого спеціально створеною Міжвідомчою комісією.

Станом на сьогодні на сайті Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства опубліковані два протоколи засідання комісії (від 6.11.2017 р. і 22.11.2017 р.), якими затверджені забудовники й об'єкти, які допущені до участі в програмі. З протоколами можна ознайомитися за посиланням.

Крім того, ознайомитися з об'єктами житлового будівництва, допущеними до участі в програмі «Доступне житло», можна на сайтах регіональних управлінь Фонду.

Відстеження стану поданих заяв

Ознайомитися з оперативною інформацією про стан надання державної підтримки цього року можна на сайтах регіональних управлінь Фонду в розділі «Доступне житло/Стан реєстрації заяв». Інформація на сайтах оновлюється щодня.