Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Поки більшість країн закривають інтернати, Україна продовжує покращувати в них умови

16.04.2015

Діти в українських інтернатах зазнають фізичного, сексуального та морального насилля з боку своїх однолітків та працівників цих закладів.

Про кричущі випадки порушення своїх прав розповіли самі вихованці та випускники інтернатних закладів. Докази збирали протягом трьох років представники Міжнародної організації захисту прав людей з інвалідністю (DRI, США). Опитування охопило 33 установи для дітей з особливими потребами в Україні.

«Учителі часом вибирали улюбленців, лідерів та використовували їх для контролю решти групи. Коли ми були маленькими, старші нас били. Потім ми виростали і били молодших», розповідає Роман, випускник школиі-інтернату.

«Мою подругу в інтернаті зґвалтували, але міліція так і не прийшла. На вулицях я знайомлюся з багатьма сиротами, які втекли з інтернатів, тому що бояться їхнього персоналу», – каже Ірина, випускниця інтернату з Одеси.

Проблема насилля дітей в інтернатах висвітлюється вкрай мало, через те що у вихованців немає можливості пожалітися чи заявити про свою проблему. І це цілком зрозуміло, бо вихованці інтернатів обмежені у спілкуванні з зовнішнім світом.

Недогляд дітей, відсутність індивідуального підходу до кожної дитини тільки ускладнюють їх життя в закладі. Навіть якщо дирекція інтернату створила гарні умови для життя дітей, система інтернатного виховання не здатна дати того піклування, що дитина отримує в сім’ї.

«За останні 3 роки я відвідала 33 інтернати, так звані місця несвободи, і я зустрічала хороших директорів, але я ніколи не бачила хороших інтернатів. Просто вважаю, що це неможливо», – коментує Галина Курило, директорка DRI-Україна.

За офіційною інформацією нині в українських інтернатах утримується 82 000 дітей. Громадські ж організації, які захищають права дітей, мають більш страшні дані - близько 200 000 дітей. І більшість з цих дітей мають батьків. Замість того, щоб підтримати ці сім’ї, нинішня система інтернатів розлучає дітей з батьками.

«У той час як більшість країн закривають інтернати і підтримують дітей для проживання в громаді та родинах, Україна продовжує перебудовувати інтернати та покращувати в них умови. Ми знаємо, що вони небезпечні на дуже багатьох рівнях і порушують найбільш основні права дітей, — заявляє заступник директора DRI і головний дослідник та автор звіту Ерік Метьюз, — а міжнародні донори, які виділяли кошти для українських інтернатів, значно погіршили цю проблему».

На думку експерта з деінституалізації Галини Постолюк - директорки Представництва Благодійної організації «Надія та житло для дітей» - тільки соціальні послуги, орієнтовані на збереження сімей з дітьми у складних життєвих обставинах, разом з розвитком сімейних форм виховання для дітей-сиріт, можуть вирішити проблему інтернатного догляду дітей. 

«Закриття інтернату не означає, що на двері повісили замок, а дітей розселили по іншим закладам. Цей процес зачіпає всю систему захисту прав дітей у районі і так було в нашій практиці, – переконана пані Галина, – Це вимагає вивчення цільових потреб громад з тим, щоб створити і запропонувати саме ті послуги, які необхідні в цій громаді (школа, дитячий садочок, центр денного перебування дітей з особливими потребами - авт.) Ми розробили такий дизайн послуг, який допомагає зберегти сім’ю та паралельно розвинути сімейні форми виховання. І я бачу багатий досвід українських громадських організацій, що підтримують родини, який варто використовувати, поширювати та вкласти в єдину систему».

Результати дослідження про перебування дітей з особливими потребами в інтрнатних закладах мають вкотре привернути увагу уряду України до негайного прийняття рішень в інтересах дітей.

Повний звіт Міжнародної організації захисту прав людей з інвалідністю незабаром з’являться на нашому порталі.

 

 

Sirotstvy.net