Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Куратор Яніна Пруденко щодо створення цифрового архіву українського медіа-мистецтва

03.02.2015

У світлі останніх подій мені видається надзвичайно важливим створення культурної пам’яті України. Час доведення, що такий сучасний феномен української художньої культури, як медіа-мистецтво, заслуговує на дослідження, архівацію, збереження та розвиток в Україні, був довгим.

Відкритий архів українського медіа-арту був створений 2009 року, коли я почала опрацьовувати архіви VHS-касет куратора Олександра Соловйова та Центру сучасного мистецтва у Києві. Розпочавшись як незалежний кураторський проект, ВАУМА мав партнерську підтримку ЦСМ, завдяки якій відбувалася оцифровка українського медіа-мистецтва, а також було засновано освітню програму «Криві дзеркала: історія українського медіа-мистецтва у словах та рухомих картинках», присвячену розвитку українського медіа-арту від початку 1990-х у різних куточках України. Протягом 6 років існування архіву було оцифровано більше 100 касет, відскановано приблизно стільки ж паперових матеріалів, проведено безліч зустрічей з художниками та кураторами українського медіа-мистецтва. За період існування Відкритого архіву було здійснено більше 30 його презентацій у Великій Британії, Польщі, Італії, Чехії, Словаччині, Латвії, Грузії, Росії та у багатьох куточках України.

З 2013 року ВАУМА має підтримку Національного центру Олександра Довженка, де віднині зберігатимуться копії усіх артефактів українського медіа-мистецтва. За підтримки грантової програми і3 ВАУМА наступного місяця запускає сайт, на якому усі бажаючі зможуть ознайомитися з історією та медіа-археологією українського медіа-мистецтва. На сайті буде представлено роботи художників, кураторські тексти дослідників українського медіа-мистецтва з регіонів розвитку медіа-арту в Україні (Київ, Львів, Одеса, Харків, Херсон), архів статей, каталогів та програм виставок і фестивалів, присвячених українському медіа-мистецтву. На сайті буде представлено усіх українських художників, кураторів та дослідників, які займалися чи займаються медіа-артом.

Інтерес до історії та актуального процесу українського медіа-мистецтва серед загалу та професійного кола був відмічений мною на численних презентаціях Відкритого архіву українського медіа-мистецтва, проведених протягом останнього року у Києві на фестивалі LINOLEUM, у Львові на фестивалі Тиждень актуального мистецтва, у Харкові на фестивалі Non Stop Media, у Дніпропетровську на фестивалі «Конструкція на резиденції сучасного мистецтва» на о. Бірючий, у Центрі досліджень історії (Акві-Терме, Італія), на фестивалі Multiplace (Жиліна, Словаччина), на конференції Media Art History (Рига, Латвія).

Оскільки архів має статус «відкритого» робота над ним продовжується. Після запуску сайту ВАУМА необхідно більше уваги приділити польовим дослідженням українського медіа-арту у різноманітних регіонах України. Архів планує відкрити нові напрямки досліджень: українська медіа-археологія, український sound art, історія розвитку театральної сценографії з використанням нових медіа в Україні. Разом з видавництвом «Основи» архів планує видати «Антологію українського медіа-мистецтва», де буде представлено історію медіа-арту часів незалежної України. У планах ВАУМА виставка-реконструкція історії українського медіа-мистецтва, де в одному просторі можна буде побачити генеалогію розвитку цього явища. ВАУМА надзвичайно відкритий до співпраці з художниками, кураторами, дослідниками, волонтерами, меценатами, що прагнуть створювати культурну пам’ять співпраці мистецтва та технологій в Україні!