Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Фонд Ріната Ахметова відкрив онлайн-музей «Голоси Мирних», аналогів якому в Україні немає

29.06.2021

Фонд Ріната Ахметова відкрив онлайн-музей «Голоси Мирних», аналогів якому в Україні немає (https://civilvoicesmuseum.org/).

 В основі музею – найбільший архів відеоісторій мирних жителів Донбасу, які постраждали в результаті збройного конфлікту на сході країни. Кожна історія розказана від першої особи.

 Уже зараз в архіві понад 2000 історій Мирних, до кінця року їх буде 10 000, мета – зібрати 100 000 історій за 5 років. Фонд формує архів свідчень із 2014 року, з того часу, коли почала працювати найбільша програма «Рінат Ахметов – Допоможемо». За 7 років завдяки їй було врятовано 3,5 мільйони мирних жителів і відвернена гуманітарна катастрофа.

 – Я б хотів, щоб усі ці історії не стерлися з пам'яті, щоб наші спогади залишилися назавжди. Упевнений, тільки якщо ми будемо пам'ятати, ми зможемо зрозуміти. А значить – кожен із нас зробить все, щоб трагедія не повторилася, – каже Засновник Фонду Рінат Ахметов.

 Саме тому зараз основне завдання Музею – створення архіву як основи для майбутніх проєктів та експозицій. Унікальність цього архіву і складність цього завдання в тому, що він формується не після завершення збройного конфлікту, а поки війна ще йде. Тому до створення архіву Фонд Ріната Ахметова залучає кращих психологів, які вміють працювати з психологічною травмою війни.

 – Завдання Фонду і амбіція Музею – створити головний у світі архів історій Мирних і зібрати 100 000 таких історій протягом найближчих п'яти років. Наша велика і поки дуже фантастична мрія – один мільйон. Чому це важливо? По-перше, це важливо для кожного українця, якого торкнулася війна. Тому що вимовляння, виплакування, вишіптування болю – найважливіша частина терапії, робота з травмою війни. По-друге, це абсолютно необхідно для нас як нації, держави – працювати з пам'яттю про цю трагедію. Без такої роботи ми як суспільство несемо за собою в майбутнє біль та помилки минулого і втрачаємо шанс на краще майбутнє. По-третє, створення такого архіву і музею – це найважливіший крок у просуванні гуманізму й людяності в цілому, – сказала під час презентації Музею член Наглядової ради Фонду Наталя Ємченко.

 Голова Українського інституту національної пам'яті Антон Дробович зазначив, що при створенні такого музею команду Фонду чекають великі виклики. Адже віртуальні музеї, які зараз існують у світі, – це музеї «про експонати». Їх створили, оцифрувавши діючі експозиції реальних музеїв. Віртуальний музей на основі історій людей – жертв Голокосту був створений за підтримки Стівена Спілберга і є вкрай складним проєктом.

 – Це експериментальний шлях, в Україні ‒ безпрецедентний. Це складний проєкт. Немає книг або методичок, як це зробити. Це новий шлях, і починається він зараз. Але це потрібно Україні. Я хочу побажати успіху команді, тому що амбітність цієї мети надзвичайна, ‒ сказав Антон Дробович.

 Він також додав, що для успішності цієї роботи вкрай важливим буде співпраця Фонду з державою, істориками, вченими та дослідниками.

 Крім історій-розповідей у відео-, аудіо- та текстових форматах, Музей збирає артефакти – прості речі, що зберігають пам'ять про події на Донбасі, наприклад: книга з бібліотеки, яка буквально врятувала життя своїм господарям при обстрілі; ключі від дверей, яких більше немає; улюблена іграшка, що «сиділа» в підвалі разом із дітьми під обстрілами. Частина з них була представлена ​​під час презентації.

 На початок збройного конфлікту на Донбасі жили більш ніж 5 мільйонів людей. Життя кожного з них у 2014 році розділилася на «до» і «після». Фонд Ріната Ахметова впевнений, що мільйони історій, повних болю та надії, повинні бути збережені і почуті, щоб трагедія не повторилася більше ніде і ніколи.  

Ви також можете розповісти світові свою історію. Для цього перейдіть на сайт Музею «Голоси Мирних» за посиланням https://civilvoicesmuseum.org/my-story.