Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Фонд Ріната Ахметова презентував результати дослідження соціальної цінності допомоги жителям Донбасу

21.10.2020

Фонд Ріната Ахметова провів дискусійну онлайн-панель «Дослідження соціального впливу. Світова практика, досвід Фонду Ріната Ахметова та перспективи застосування в Україні». На заході було презентовано результати дослідження соціального впливу (Impact Study) допомоги жителям сходу України. Воно було проведене Фондом спільно з британською компанією Envoy Partnership – лідером на ринку оцінювання соціальних ініціатив.

– Ефективність – один із принципів діяльності Фонду Ріната Ахметова. Тому з моменту створення Фонд завжди орієнтується на актуальність гуманітарної допомоги, її необхідні масштаби та найефективніші методи надання. Такий аналіз проводиться системно та постійно. Також для проєктів і програм Фонду було розроблено систему якісних і кількісних показників ефективності. Фонд створив інструмент отримання зворотного зв’язку благоотримувачів, які дають свою оцінку якості роботи Фонду Ріната Ахметова. Завдяки таким постійним контактам, зокрема, ми змогли організувати це дослідження, – розповіла Олена Литвинова, член Наглядової ради Фонду.

Щоб оцінити свою ефективність, було втілено в життя ідею провести зовнішнє дослідження. Зокрема, закордонні експерти вивчили найбільший проєкт допомоги жителям Донбасу – «Продуктова допомога населенню».

– Зазвичай оцінюють кількість допомоги, тоді як ми оцінюємо її вплив на життя людей, на їхню продовольчу безпеку та емоційний добробут. Зазвичай оцінюють кількість людей, які отримали допомогу, ми ж оцінюємо кількість людей, яким ця допомога принесла реальну користь. Щоб оцінити соціальну цінність допомоги Фонду для сходу України, ми визначили не тільки одержувачів продуктової допомоги, а й тих, з ким вони змогли її розділити. Крім того, визначили кількість тих, хто не зміг би прогодувати себе та сім’ю без продуктових наборів Фонду Ріната Ахметова, – пояснив Олівер Кемптон, партнер і співзасновник Envoy Partnership.

Ключові результати дослідження такі:

  • Усього Гуманітарний Штаб Ріната Ахметова допоміг 3,5 млн мирних жителів Донбасу. Тобто допомогу Фонду отримали дві третини потерпілих від збройного конфлікту на сході України.
  • За 6 років роботи проєкту Фонду Ріната Ахметова «Продуктова допомога населенню» створено соціальну цінність на більш ніж 1 мільярд доларів США. Для кожного окремого одержувача створено соціальну цінність на більш ніж 1100 дол. США, що становить майже дві річні пенсії в Україні.
  • Допомога Фонду запобігла гуманітарній катастрофі в регіоні.
  • 72% благоотримувачів зазначили, що не змогли б себе прогодувати без продовольчої допомоги.
  • Більш ніж 70% жителів регіону зіткнулися б з умовами голоду без допомоги Фонду й не змогли б дозволити собі предмети першої необхідності та життєво важливі ліки.
  • Приблизно 30% жителів Донбасу без допомоги Ріната Ахметова довелося б покинути Донбас, ставши внутрішньо переміщеними особами.
  • Проєкт «Продуктова допомога населенню» Фонду Ріната Ахметова істотно вплинув на емоційний добробут благоотримувачів. Вони зазначали, що разом із продуктами отримували надію, увагу та розуміння того, що про них не забули:
  • 96% відчували, що про них дбали, і що про них не забули;
  • 94% почувалися більш значущими та менш ізольованими.
  • Проєкт значно поліпшив добробут 5 тисяч волонтерів, які працювали в ньому.

Абсолютна більшість із них зазначила, що участь у проєкті допомогла почуватися корисними для суспільства (95%), не здатися та впоратися з труднощами в період війни (78%), почуватися менш ізольованими, менше турбуватися про себе, також це підвищило рівень задоволеності життям.

– Фонд Ріната Ахметова провів досить велику роботу. Цей проєкт викликає захват. Ви працюєте за високими стандартами. Благодійним організаціям потрібно розуміти, як працювати найбільш ефективно та покращувати людське життя, – зазначив Бен Карпентер, керівник Social Value UK і Social Value International, які очолюють глобальну мережу практиків із розроблення принципів і стандартів обліку соціальних цінностей.

Як розповіла член Наглядової ради Фонду Наталя Ємченко, Гуманітарний Штаб було створено в серпні 2014 року. Однак ще перед цим Фонд надавав допомогу жителям Донбасу, життя яких раптово зруйнував збройний конфлікт. Насамперед було організовано евакуацію дитячих будинків сімейного типу.

– Ми історично були в темі усиновлення, і це були наші підопічні. Потім вивозили дитячі будинки. Усього за програмою евакуації було врятовано 47 000 осіб. А вже у вересні 2014-го на Донбас почала надходити продуктова допомога. Усього найбільш вразливі категорії з обох боків лінії зіткнення отримали 12,5 мільйона продуктових наборів. Крім того, для 54 000 дітей сходу України Фонд Ріната Ахметова організував фізичну та психологічну реабілітацію, а також видавав медикаменти. Ми хочемо поділитися своїм досвідом, – додала Наталя Ємченко.

Також в обговоренні взяли участь представники бізнесу, державного сектору, благодійних і міжнародних організацій. Як зазначила директор Zagoriy Foundation Євгенія Мазуренко, цінність дослідження соціального впливу в тому, що вивчаються безпосередньо результати допомоги, як вона вплинула на життя людей.

– Благодійність має звучати голосно, але цей сектор в Україні ще розвивається. Тому необхідно, щоб Фонд Ріната Ахметова збирав інші фонди та розповідав про соціальний вплив своєї роботи, – підкреслила Євгенія Мазуренко.

Подивитися дискусійну онлайн-панель «Дослідження соціального впливу. Світова практика, досвід Фонду Ріната Ахметова та перспективи застосування в Україні» можна тут:

 

Перша онлайн-презентація результатів дослідження соціального впливу Фонду Ріната Ахметова відбулася 23 вересня. Подивитися її можна за цим посиланням.

Повний звіт дослідження соціального впливу Фонду Ріната Ахметова доступний на сайті Музею «Голоси Мирних»: (посилання).