Фонд Ріната Ахметова організував для дітей тренінг із мінної безпеки
![](https://akhmetovfoundation.org/rails/active_storage/disk/eyJfcmFpbHMiOnsibWVzc2FnZSI6IkJBaDdDRG9JYTJWNVNTSnJkbUZ5YVdGdWRITXZibnBwTW5KNU1teHNkVEpuT1Rkd1l6SXhlREZuTm1GeU1uZHBiaTlsTWprek5qaG1OMkU0WVRKalltWTJOV1UxTXpWaE5URXpaR0UyTVRkbE9EWTFNbUU0WlRRMFpEaGxNVE5tTmpVNE5USXlZemxtTmpWa01UZGpZak0zQmpvR1JWUTZFR1JwYzNCdmMybDBhVzl1U1NKTGFXNXNhVzVsT3lCbWFXeGxibUZ0WlQwaU1UZ3dOakZmTUY5dmNtbG5MbXB3WnlJN0lHWnBiR1Z1WVcxbEtqMVZWRVl0T0Njbk1UZ3dOakZmTUY5dmNtbG5MbXB3WndZN0JsUTZFV052Ym5SbGJuUmZkSGx3WlVraUQybHRZV2RsTDJwd1pXY0dPd1pVIiwiZXhwIjoiMjAyNC0wNy0yN1QwMToxMTo0OS4zNTVaIiwicHVyIjoiYmxvYl9rZXkifX0=--a2b60b4bd8b5140fcd09e0d8e4437b2ab189ad0c/18061_0_orig.jpg?content_type=image%2Fjpeg&disposition=inline%3B+filename%3D%2218061_0_orig.jpg%22%3B+filename%2A%3DUTF-8%27%2718061_0_orig.jpg)
Проект «Мирне літо – дітям Донбасу» Фонду Ріната Ахметова триває. Для дітей-учасників було проведено тренінг із мінної безпеки. Як лектори з такої важливої теми перед дітьми-учасниками проекту виступили фахівці Данської ради у справах біженців / Данської групи з розмінування. Аля Сівер у цій організації керує департаментом інформування про мінну небезпеку. Під час тренінгу вона розповідає дітям факти, про які потрібно пам’ятати всім, хто живе в «сірій зоні»:
– Небезпека підірватися на міні є й «на нулі», тобто прямо на лінії розмежування, і навіть за 15 кілометрів від неї. Діти, запам’ятайте: міни – як гриби. Якщо побачите одну, отже, поруч буде ще кілька. Міни бувають різні. Численні з них працюють за принципом ноутбука – спрацьовують тільки від розкриття, яке може статися, якщо на них наступити або наїхати транспортом.
Періодично лектор ставить дітям запитання, що стосуються мін і нерозірваних снарядів. Охочих відповісти багато – руки тягнуть усі.
– Стрілянина, міни, розтяжки… для мене це вже якісь звичайні речі. Не так давно ми їхали з батьками дорогою, і в п’ятистах метрах від нас летіла ракета. Тато запевняв нас із мамою, що вона навчальна. Але це він нас заспокоював, – сказав Іван Дзюба, один із тих, хто цьогоріч приїхав у «Перлину Донеччини» як учасник проекту «Мирне літо – дітям Донбасу». Іван каже, що за п’ять років вивчив усі типи вибухових пристроїв, їхні особливості та характеристики. Але лекцію з мінної безпеки, організовану Фондом Ріната Ахметова, хлопчик вважає важливою.
– Тут багато дітей із «сірої зони», там всюди міни. Нещодавно в нас троє хлопців гуляли, зайшли в занедбаний будинок і наткнулися на розтяжку, – сказав хлопчик.
Аля Сівер вражена такою «підкованістю» дітей:
– Вони дійсно під час тренінгу показали, що знають набагато більше, ніж доросле населення Донбасу. Вони сиплять зовсім недитячими термінами, буденно говорять про снаряди, що несуть смерть.
Ще один слухач лекції – Іван Васильєв, переселенець із Донецька – підтверджує спостереження експерта:
– Бойові дії змінюють дітей. Ми починаємо думати як дорослі, тому що бачимо страшні речі, – каже хлопчик. І додає: «Мирне літо – дітям Донбасу» дуже важливий проект. Тут нас вчать відпускати минуле й жити далі.
– За даними ООН, Донбас є однією з найбільш замінованих зон на планеті, а у 2017–2018 роках 40% загиблих на сході України мирних мешканців втратили життя саме від мін. Водночас уздовж лінії зіткнення на Донбасі зараз живуть 240 тисяч дітей. Вони в групі ризику. Сподіваємося, сьогоднішній тренінг допоможе запобігти трагедії, – каже Андрій Хворостянко, керівник програм Фонду Ріната Ахметова.
Літній відпочинок за проектом «Мирне літо – дітям Донбасу» триває. Попереду в дітей безліч інших корисних заходів.
Цьогоріч учасниками трьох змін проекту стануть 500 хлопчиків і дівчаток. А загалом з 2015-го Фонд подарував мирне літо для 4000 дітей з непідконтрольної Україні території, із «сірої зони», а також дітей-переселенців. Для більшості з них це єдина можливість оздоровитися і пройти психологічну реабілітацію.