Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

День Святого Миколая: історія турботи й допомоги дітям, якій вже 15 років – segodnya.ua

19.12.2015

В Україні тисячі дітей-сиріт потребують турботи й підтримки. У день Святого Миколая діти завжди чекають дива, привітання й подарунків. На жаль, через військові дій у країні не всі малюки можуть отримати довгоочікувані подарунки, а найбільшим даром Божим для них був би мир у їхньому домі. Підтримати дітей і створити їм атмосферу в такий день беруться благодійні організації, священики і волонтери.

Президент ФК «Шахтар» Рінат Ахметов вже понад 15 років допомагає дітям. У межах цієї допомоги ще в далекому 2001 році бізнесмен і меценат ініціював повномасштабний проект «Рінат Ахметов, Ігор Крутой – дітям!», який було покликано допомагати малюкам у дитячих установах Донецька. Втім, акція швидко розрослася на весь Донбас та інші міста України.

Напередодні Нового року, 19 грудня, Рінат Ахметов з Ігорем Крутим намагалися відкласти всі плани й особисто відвідати дитячі будинки, інтернати, школи та інші установи, щоб подарувати малюкам свою увагу й тепло, надати необхідну допомогу, звернути увагу суспільства на проблему сирітства, закликаючи всіх небайдужих шукати шляхи її розв’язання.

Щорічно акція росла й незабаром стала окремим напрямом роботи Благодійного фонду Ріната Ахметова.

«Рінат Ахметов завжди допомагав, і буде допомагати дітям. Діти завжди будуть для нього пріоритетом», – розповіла координатор Гуманітарного штабу Римма Філь.

За її словами, і сьогодні допомога дітям залишається одним із перших пріоритетів Ріната Ахметова й команди Гуманітарного штабу, створеного на базі Фонду. Увага й турбота про дітей стали філософією Ріната Ахметова і всіх його бізнесових і небізнесових активів.

«Коли на землю Донбасу прийшла біда, перше, що зробив Ріната Ахметов – поставив завдання рятувати дітей, вивозячи ДБСТ та дитячі будинки із зони бойових дій. Так почався перший проект Гуманітарного Штабу – евакуація, – згадує Римма Філь, координатор Штабу. – Життєва, особиста, громадянська філософія Ріната Ахметова залишається незмінною – максимально допомагати найбільш нужденним, найбезпораднішим. Тому сьогодні всі діти війни – найголовніший щоденний і щогодинний пріоритет у роботі Гуманітарного штабу й активів групи СКМ. Ми допомагаємо всім пораненим дітям, надаємо допомогу у придбанні інсуліну й інших життєво важливих ліків, невідкладних операціях, лікуванні та реабілітації, допомагаємо дітям Донбасу продуктовими наборами».

Щомісяця Штаб Ріната Ахметова видає приблизно 50 тисяч продуктових наборів у межах програми «Допоможемо дітям». Станом на 19 грудня 2015 року, видано 428 тис. дитячих наборів виживання з обох боків лінії зіткнення.

Тисячі щасливих дітей

До чергової річниці акції ми вирішили згадати, як еволюціонував проект, і кому за 15 років було надано допомогу.

2001 рік

3 школи

Благодійники відвідали три донецькі школи – інтернат № 5 для дітей із захворюваннями опорно-рухового апарату, школу-інтернат № 8 для дітей хворих на цукровий діабет, і загальноосвітню школу № 63 (у якій навчався Рінат Ахметов).

2002 рік

6 шкіл

Благодійники зустрілися з дітьми в шести дитячих установах

2003 – 2004 роки

83 установи

Будинки дитини, школи-інтернати, дитячі лікарні та санаторії отримали в подарунок найнеобхідніше: медичне обладнання, транспорт, меблі, комп’ютери, побутову техніку.

2005 рік

90 медустанов

Спеціалізовані медичні установи для дітей із різними порушеннями функцій організму отримали істотну матеріальну підтримку.

2006 рік

83 навчальні заклади

Благодійна ініціатива охопила 47 шкіл-інтернатів, 4 дитячі будинки, 16 дитячих лікарень, 11 дитячих санаторіїв і 5 будинків дитини. «Ми всі ненавидимо бідність, страждання, нещастя, але не у всіх є можливість із ними боротися. Спільно ми, дорослі люди, маємо вибудувати таку систему, яка б виключила дитячі страждання. Адже ніхто не застрахований, що біда не постукає в його двері», – заявив тоді Ріната Ахметов

2007 рік

103 установи

12 тисяч 605 дітей зі шкіл-інтернатів, дитбудинків сімейного типу, дитячих лікарень, санаторіїв отримали підтримку. «Щороку я чекаю новорічні свята й подарунки від Ріната Ахметова. Завжди дуже приємно, коли про нас пам’ятають, хочеться радіти і мріяти. У мене теж є мрія – я дуже хочу знайти маму й тата», – поділилася цього року 8-річна Оля з Маріуполя.

2008 рік

142 спецустанови

Крім забезпечення добрих умов перебування дітей в інтернатних установах, основним завданням стала максимально ефективна допомога дітям-сиротам у розшуку батьків і набуття сім’ї. Під час акції фінансову допомогу й персональні подарунки отримали 17 тисяч дітей у Донецьку й Донецькій області.

2009 рік

18 тисяч дітей

Найменші отримали фруктові набори й соки, діти віком понад 3 роки – цукерки, підлітки – гігієнічні набори. Надано матеріальну допомогу 141 дитячій і лікувально-профілактичній установі: 18 дитячих лікарень, 10 санаторіїв, 5 будинків дитини, 62 інтернати, 10 дитячих будинків, 18 дитячих будинків сімейного типу, 1 дитяча виправна установа, 3 дитячі будинки для інвалідів, 12 притулків. Допомогу також отримав «Дитячий фонд» і оздоровчий центр «Смарагдове місто».

2010 рік

158 установ

Десята ювілейна акція охопила 16 тисяч дітей із дитбудинків та будинків дитини, притулків, шкіл-інтернатів, дитячих лікарень і санаторіїв Донецька й Донецької області. Ігор Крутой та Рінат Ахметов відвідали дитячий будинок сімейного типу родини Хоминець у Докучаєвську, Макіївський дитячий будинок змішаного типу «Проліски» й заїхали на грандіозне свято для 300 дітей на стадіоні «Донбас Арена». Історія родини Хоминець досі перебуває в центрі уваги. Мама, яка присвячує дітям своє життя, працюючи вихователем у дитячому садку, мріяла про дівчинку, але доля подарувала батькам двох хлопчаків. Згодом Хоминці прийняли рішення взяти прийомних дітей. Так у сім’ї один за одним з’явилися Даша, Світлана, Діма, Віка, Катруся і Юра.

2011 рік

Розширення географії

Акція проходила у Дніпропетровську, де фонд «Розвиток України» спільно з облдержадміністрацією реалізував проект «Родина для дитини». Донецька область теж не залишилася без уваги – всі інтернатні установи отримали подарунки та допомогу на купівлю спортінвентарю, лікарні – лікувальне і діагностичне медобладнання. А разом зі стадіоном «Донбас Арена» знову було організовано свято для 200 дітей. У результаті реалізації спільного проекту Дніпропетровська область стала лідером з улаштування дітей у прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу. «Мені найбільше запам’яталися свята у 2012 році. Тоді ми всім інтернатом побували на «Донбас Арені» і грали у футбол із командою «Шахтар». Я особисто забив їм один гол!» – з гордістю згадує Вова з Мар’їнки. Подорож на «Донбас Арену» із захопленням згадує і вихованець маріупольського інтернату, Сергій: «Ми теж грали у футбол і відчули себе справжньою командою. Ми були в роздягальні гравців, а на полі, як і їх, нас виводив кріт Угольок. Я відчув справжню гордість, коли виходив під гімн Ліги Чемпіонів».

2012 рік

20 309 дітей

Акція пройшла в Донецькій, Дніпропетровській і Кіровоградській областях. Благодійну допомогу на поліпшення умов проживання, навчання, проведення дозвілля (м’який інвентар, спортивне обладнання та ін.) отримали 104 установи Донецької області, зокрема і 29 лікарень, у які було закуплено лікувальний та діагностичне обладнання. На завершення Рінат Ахметов та Ігор Крутий побували в дитячому будинку «Барвінок», у якому живуть діти віком від 3 до 16 років. У Донецьку було організовано свято для 200 дітей.

2015 рік

210 тисяч дітей

У Маріуполі координатор Гуманітарного штабу Римма Філь і керівник програм і проектів Дар’я Касьянова вручили подарунки вихованцям школи-інтернату № 2 і дитячого будинку сімейного типу Савіних. Серед 110 вихованців маріупольського інтернату № 2, майже половина – сироти з Мар’їнки, яких Штаб Ріната Ахметова евакуював із початком бойових дій із самої лінії вогню. «До нас із фонду Ріната Ахметова приїжджали щороку, – діляться спогадами Настя й Женя, з Мар’їнки. – Нам дарували подарунки, возили на різні екскурсії». Всього в Маріуполі подарунки отримали 1172 дитини із 7 дитячих будинків сімейного типу та 7 інтернатів. Загалом у межах акції подарунки від Ріната Ахметова отримають 210 тисяч дітей.

Про дітей, війну та надану допомогу розповіла директор донецької школи № 63 Людмила Дмитрук:

«У цій школі я працюю майже 50 років. З них – 23 роки директором. Наша школа найкраща в Донецькій області, може, і взагалі у всій Україні, завдяки допомозі колишнього учня Ріната Ахметова. Ми були одними з перших, де з’явилося інтерактивне навчання. Кожен клас у початковій школі обладнано інтерактивними дошками. Всі вчителі пройшли курси й оволоділи комп’ютерною грамотою. Це дуже вплинуло на навчальний процес. Наші учні регулярно посідали призові місця в районі та області. На жаль, підбити підсумки за останній час ми не можемо.

Минулого року навчання проходило в такий спосіб: діти приносили зошити, ми перевіряли. Школярі не приходили, а навчальний процес йшов. Цього року вже сіли за парти. З 1-го вересня в нас навчалися 150 дітей, але ця кількість зростає – повертаються з інших шкіл. Однак багато школярів поїхали у зв’язку з війною. У нас усе тепер ділиться на «до війни» й «під час війни». До війни в нас навчалися 450 дітей. На 1-е вересня до нас прийшли 200 діток. Це багато для часу, коли йдуть військові дії.

Зараз у нашій школі працює психологічна служба. Фахівці допомагають діткам, які залишалися тут під час військових дій.

Тепер, коли ми згадуємо, як раніше святкували день Святого Миколая, у нас побажання лише одне: щоб не було стрілянини. Завдяки допомозі, яку ми отримали в мирний час від Ріната Ахметова, у нас є все: тепло (школа має окрему котельню), вода, світло. Дякую йому. Зараз тільки одне бажання – щоб не було війни…».

ДЖЕРЕЛО