Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

5 помилок під час грудного вигодовування, яких слід уникати

01.10.2016

Ви хочете годувати дитину грудьми й готові заради цього багато чого змінити у своєму житті? Ксенія Соловей, керівник Національного руху в підтримку грудного вигодовування «Молочні ріки України», партнер ЮНІСЕФ за програмою підтримки грудного вигодовування в кризових ситуаціях, розповіла, як уникнути найпоширеніших помилок.

1. «Треба про всяк випадок запастися пустушками і пляшками для суміші»

Якщо ви твердо вирішили годувати свого малюка природно, то не треба купувати зайвого. Під час годування грудьми й пустушки, і пляшки – непотрібні речі, бо є атрибутами штучного вигодовування. Навіщо пустушки? Їх придумали для штучного вигодовування, оскільки годують таких діток сумішшю раз на 3–3,5 години, частіше – небезпечно для здоров’я. А в проміжках дітки хочуть ссати, стривожені й плачуть, тому й була винайдена ця річ, для задоволення смоктального рефлексу немовлят на штучному вигодовуванні.

Мама, чий малюк прикладається до грудей на вимогу – годує частіше, без побоювання за здоров’я малюка, тому він задовольняє свій смоктальний рефлекс під грудьми, заспокоюється там само. Використання пустушки під час годування груддю не рідко призводить до того, що малюків починають годувати за режимом, також через пустушки може знизитися лактація, а малюк відмовиться від грудей.

Навіщо пляшка? Першу пляшку із соскою винайшли й почали виробляти на початку 19 століття в Італії, використовували їх у притулку для знедолених дітей. З того часу й досі форма соски далека від досконалості, тому що неправильно відтворена ареола. Сосок є, а ареоли – немає. А якщо є, то жорстка, не зручна для ссання. А це важливо, адже при правильному прикладанні дитини до грудей, вона виціджує молоко не із соска, а з ареоли. Якщо немовля смокче пляшку, воно вчиться смоктати сосок, після цього прикладаючись до грудей, також смокче сосок, від цього не може висмоктати з грудей достатню кількість молока, починає вередувати, хвилюватися під грудьми, відмовлятися від них, вважаючи за краще смоктати пляшку. Тому фахівці з лактації рекомендують догодовувати (якщо це необхідно) немовлят із чашки, ложки, шприца.

2. «Заради свого малюка я готова терпіти навіть болюче годування»

Біль при годуванні малюка грудьми – завжди свідчення того, що малюка невдало доклали до грудей, і він ссе сосок, саму чутливу частину грудей. Шкіра соска пронизана численними нервовими закінченнями, а шкіра дуже чутлива й може легко потріскатися. Якщо мама відчуває біль – треба забрати груди, і прикласти малюка ще раз, вкладаючи груди максимально глибоко, щоб дитина змогла смоктати ареолу, а сосок буде розташовуватися глибоко в роті, на рівні м’якого піднебіння. Безболісне годування дозволить малюкові висмоктувати багато молока й добре додавати у вазі.

3. «Дитина здатна за 15 хвилин з’їсти необхідну потрібну їй кількість молока й довше залишати її біля грудей не треба»

Насправді новонароджені діти, як і всі люди – різні. У кожного малюка свій темперамент, характер, фізичні можливості. Тому і швидкість ссання материнського молока також різна. Є малюки, які можуть наїстися за 10 хвилин і більше не хочуть залишатися біля грудей. А є такі, які будуть ссати мамині груди і 40 хвилин, і годину, і з великим небажанням відпускають груди. Спостерігайте за своїм малюком, намагайтеся задовольнити саме його потреба в ссанні. Новонароджений прикладається до грудей не тільки тому, що він голодний. Причини можуть бути різними: злякався, скучив, жарко, просто хочеться ссати, втомився за цілий день, ніяк не може заснути й інше.

4. «Треба зціджувати залишки молока після годування, щоб молоко не застоялося»

Якщо постійно зціджувати «надлишки» молока, то материнський організм починає виробляти дедалі більше молока. Але малюкові, можливо, так багато не треба буде. І в такому разі, є небезпека заробити гіперлактацію, тобто надлишок молока. Мамин організм має налаштуватися на той обсяг молока, який потрібен дитині, повинен спрацювати принцип «попит-пропозиція». Хвилюватися про майбутню лактацію не треба: у міру дорослішання малюк буде висмоктувати більше молока, а ваш «молочний заводик» буде перебудовуватися й щодня, виготовляти саме стільки молока, скільки треба вашому здорованеві в цей момент.

5. «Якщо у квартирі або на вулиці жарко – дитину треба поїти водою»

Це помилкова думка. Грудне молоко у своєму складі має багато води (87%), тому, якщо вам здається, що малюк відчуває спрагу, його треба прикласти до грудей. У процесі одного годування склад молока змінюється й на самому початку воно більш водянисте, і на вигляд більш прозоре, блакитне. Саме за рахунок цієї передньої порції малюк напивається. Вода, яка входить до складу молока найчистіша, її фільтрує материнський організм, а також вона біологічно активна. Вода з інших джерел може у своєму складі мати речовини, які неприпустимі для дитячого організму.

ДЖЕРЕЛО

У межах програми «Допоможемо дітям» Гуманітарний штаб Ріната Ахметова у співпраці з ЮНІСЕФ надає інформаційну підтримку матерям, які постраждали в результаті конфлікту на Донбасі. Поставити онлайн-запитання консультанту з грудного вигодовування можна за посиланням.