Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

3,5 млн осіб на Донбасі отримали допомогу від Ріната Ахметова – результати унікального дослідження соціального впливу

23.09.2020

Фонд Ріната Ахметова презентував перші результати дослідження про те, як допомога Фонду змінила життя людей, що перебувають у зоні збройного конфлікту. Воно проводилося на Донбасі упродовж декількох місяців фахівцями британської консалтингової компанії Envoy Partnership з ініціативи Фонду Ріната Ахметова.

Impact Study, або дослідження соціального впливу – унікальна для України методологія, за допомогою якої вивчається вплив соціальних проєктів на конкретні показники якості життя людей.

– Методологія дослідження вже зарекомендувала себе у світі. Зокрема, її використовує уряд Великобританії під час планування й оцінювання реформ, методологія також затверджена Світовим банком. Результати дослідження стали відправною точкою у внутрішній дискусії Фонду про те, як ми можемо підвищувати користь нашої допомоги та її цінність у майбутньому. Фонд Ріната Ахметова у своїй роботі використовує найкращі практики, опрацьовує й адаптує їх, щоб потім поділитися цим досвідом із країною. Фонд став першим, хто застосовує оцінку соціальної цінності в Україні, і готовий розповідати про методологію організаціям і державним інституціям, – сказала Наталя Ємченко, член Наглядової ради Фонду Ріната Ахметова під час онлайн-трансляції брифінгу.

Компанія Envoy Partnership провела більш ніж 100 успішних досліджень соціального впливу в різних секторах Великобританії, Франції, Швейцарії, Швеції та Австралії.

Партнер і співзасновник Envoy Partnership Олівер Кемптон розповів, що дослідження, проведене з ініціативи Фонду Ріната Ахметова, виходило за рамки просто кількісного оцінювання обсягу наданої продовольчої допомоги та числа людей, які її отримали.

– Соціальний вплив – це вимірювання й оцінка результатів у монетарному вираженні, де ці результати включають соціальні, екологічні, фінансові та економічні зміни. Соціальна цінність – це кількісна оцінка відносної важливості змін, які люди переживають у своєму житті. Дослідження показує деякі наслідки збройного конфлікту на Донбасі й те, як проєкт «Продуктова допомога населенню» Фонду Ріната Ахметова вплинув на життя мирних жителів, – сказав Олівер Кемптон.

Для проведення опитування в Україні було залучено Київський міжнародний інститут соціології (КМІС).

– КМІС було обрано компанією Envoy Partnership у ролі локального партнера для виконання «роботи в полях», кількісного та якісного соціологічного опитування серед одержувачів допомоги Фонду Ріната Ахметова.

Методологію опитування, анкети для опитувань, а також докладні інструкції щодо проведення опитування та інтерв’ю надавав консультант із Лондона, – розповів директор КМІС Володимир Паніотто.

За його словами, дослідження проходило з обох боків лінії зіткнення. Було проведено 1600 інтерв’ю з одержувачами продуктової допомоги Фонду Ріната Ахметова.

– КМІС здійснював збір інформації. Аналізом отриманих даних займалися фахівці з Envoy Partnership, – зазначив Володимир Паніотто.

Дослідження проводилося в шість етапів і тривало кілька місяців. Олівер Кемптон поділився деякими ключовими висновками зі звіту, підготовленого за результатами дослідження.

Ключові цифри:

• Загалом 3,5 мільйона осіб отримали допомогу Фонду Ріната Ахметова, зокрема 3,2 мільйона – продуктову допомогу. Це означає, що підтримку від Фонду отримали двоє з трьох постраждалих. Це люди, які отримують продовольчу допомогу безпосередньо, а також ті, з ким прямі одержувачі ділилися їжею;

– Чотири з п’яти постраждалих від конфлікту отримали підтримку Гуманітарного Штабу Ріната Ахметова.

• Продовольча допомога підвищила продовольчу безпеку одержувачів: Четверо з п’яти жителів були забезпечені продуктами, які покривали основні потреби в їжі, а троє з чотирьох жителів не змогли б прогодувати себе й опинилися б в умовах голоду без допомоги Фонду;

Продовольча допомога також поліпшила добробут одержувачів. Переважна більшість відчували турботу й що про них не забули, а також почувалися значущими й менш ізольованими (96% і 94% відповідно).

Загалом кожний п’ятий житель зазначив, що його добробут покращився. Це дуже суттєве збільшення, з огляду на те, що благоотримувачі все ще жили в зоні конфлікту або безпосередньо поруч з ним.

Величезну роль для проєкту «Продуктова допомога населенню» Фонду Ріната Ахметова відіграли майже 5000 волонтерів. Практично кожен із них (95%) почувався корисним для суспільства, а троє з чотирьох (78%) сказали, що змогли впоратися з травмою війни й не здатися в цих умовах.

Відповідаючи на запитання глядачів онлайн-трансляції на Youtube-каналі Фонду Ріната Ахметова про те, у якому році жителі Донбасу особливо потребували допомоги, Олівер Кемптон зазначив, що найважливіше значення допомога Фонду мала в перші роки конфлікту, коли йшла активна його фаза. Фонд став першою організацією, яка масштабно та системно допомагала мирним жителям Донбасу.

Володимир Паніотто сказав, що найбільш критичним був 2015 рік.

– У 2014 році в людей були якісь накопичення, запаси, але вони швидко закінчилися, і гуманітарні потреби почали гостро проявлятися, – сказав Володимир Паніотто.

Безпосередніми одержувачами допомоги Ріната Ахметова стали 1 млн мирних жителів Донбасу. Дослідження показало, що кожен, кому Фонд допоміг продуктами, ділився ними з родичами, сусідами та друзями. Кількість реальних одержувачів продовольчої допомоги Фонду становить 3,2 млн осіб. З огляду на інші види допомоги, яку надавав Фонд, кількість реальних благоотримувачів на Донбасі становить 3,5 млн осіб. Тобто допомогу Ріната Ахметова отримали троє з чотирьох потерпілих від збройного конфлікту.

– Потрібно зазначити, що для Фонду Ріната Ахметова на першому місці завжди люди, а не цифри. Соціальний вплив вимірювався виключно для об’єктивного та достовірного оцінювання ефективності Фонду. І ми раді, що отримали чергове підтвердження того, що Фонд Ріната Ахметова змінює на краще життя мільйонів людей. Брифінг, який ми провели – перший крок у презентації результатів Impact Study. По суті, ми презентували не результат дослідження, а методологію, підходи до його організації та команду. Круглий стіл із презентацією всього звіту для експертного середовища України та його обговорення пройде в жовтні 2020 року, – сказала Наталя Ємченко.

Короткий звіт із результатами дослідження Impact Study буде опублікований до кінця вересня в розділі «Публікації» на сайті Музею фонду Ріната Ахметова «Голоси Мирних». Сайт уже працює в тестовому режимі: https://civilvoicesmuseum.org/.