На гарячу лінію Гуманітарного штабу Ріната Ахметова продовжують надходити звернення від батьків, які потребують кваліфікованої поради психолога. Одне з найчастіших запитань — шкідливі звички в дітей. Про те, що робити, якщо в дитини 5–10 років постійно руки в роті, розповіла Марина Сорокіна, координатор Психологічної служби Гумштабу.
Чому дитина все гризе: причини
«Коли дитина постійно гризе ручки, олівці, тягне руки в рот — це свідчить про наявність психологічної або неврологічної проблематики», — пояснює Марина Сорокіна. Цю проблему не варто ігнорувати в надії, що дитина просто переросте. Але не можна її сварити, наказувати, висміювати. Це лише погіршить ситуацію.
На думку психолога, причиною таких проявів можуть бути:
- високий рівень тривожності;
- складності з проявом почуттів, зокрема агресії;
- напруга, викликана психотравматичною подією або несприятливим психоемоційним фоном у сім’ї, зокрема завищені вимоги, гіперконтроль, соціально-орієнтований стиль виховання;
- регрес на тлі психотравматичної події (дитина стає ніби молодшою, повертається оральна фіксація, діти у такий спосіб намагаються заспокоїти себе).
Коли дитина перестає тягнути все до рота і з чим пов'язано продовження таких дій?
Кусання, гризіння та ковтання — нормальні дії малюків молодшого віку. З перших днів життя діти природно досліджують навколишнє середовище за допомогою рота (працюючи над координацією прикусу), і їм важко відвикнути від цієї звички. Для немовлят і малюків брати щось у рот — це частина природного розвитку ротової порожнини.
Але коли стають старшими, діти перестають тягнути все до рота. У тих, хто все ще використовує його для чогось, окрім розмов та їжі, починаються проблеми. Що можуть зробити батьки, щоб запобігти такій поведінці?
Спочатку слід розібратися, що саме відбувається. Наприклад, якщо дитина 8 років гризе все підряд, у неї можна запитати, що спонукає її до цього. Школярі вже мають гарні вербальні навички, що дозволяють підказати батькам джерело таких дій. З'ясувати, чому дитина все гризе у 4 чи 5 років, може бути трохи складніше.
Серед можливих причин можуть бути:
-
Прорізування кутніх зубів
Процес іноді завдає дітям 5–10 років такого ж роздратування, як і немовлятам. Але жування пультів від телевізора, комірців сорочок та інших сторонніх предметів не є розумним способом полегшення. Існують навіть спеціальні жувальні іграшки для дітей старшого віку.
-
Стрес або тривога
Найбільш поширене пояснення того, чому дитина 7 років гризе все підряд — спроба впоратися із тривожним станом. Жування забезпечує пропріоцептивну функцію щелепи, яка дуже заспокоює та організує. Це схоже на те, як деякі люди можуть кусати нігті, коли нервують, глибоко дихати, постукувати ногою. Це також є посиланням на те, що жування чи смоктання є методом самозаспокоєння, закладеним з народження. Все це механізми того, як ми можемо впоратися зі стресом.
-
Бажання сконцентруватися
Навіть дорослі іноді гризуть ковпачок ручки або олівець, наприклад, на іспиті. Це можна пояснити тим, що жування може бути дуже ефективним способом підвищити концентрацію уваги та блокувати інші відволікаючі фактори, особливо тому, що це повторювані рухи.
-
Нудьга чи звичка
Всі люди мають свої звички, і гризти щось може бути однією з них. Ну а якщо дитині нудно, поряд завжди є щось, що потенційно можна пожувати, незалежно від того, безпечно це чи ні.
Як відучити дитину тягнути все до рота?
«Щоб відучити дитину тримати руки в роті, необхідно з’ясувати причину цього стану. Поговоріть про почуття й переживання. Уважно вислухайте, що її турбує. У жодному разі не висміюйте і не засуджуйте. Уникайте фраз «Такий великий, а руки як і раніше в роті», від них напруга буде тільки зростати. Дайте зрозуміти, що ви любите й готові прийти на допомогу. Створіть теплу, доброзичливу атмосферу в сім’ї. Навчіть дитину розрізняти почуття й емоційні стани. Поясніть, як проявляти агресію соціально-прийнятним способом, влаштуйте бій подушками або покидайте дротики», — радить Марина Сорокіна.
Ліплення, малювання, різні ігри з водою й піском також допоможуть дитині зняти напругу. Ще можна освоїти просту техніку дихання, яка в потрібний момент допоможе заспокоїтися і розслабитися: спокійний глибокий вдих через ніс, затримка дихання на кілька секунд, потім плавний видих через губи трубочкою.
«Приділяйте дитині якомога більше уваги. Не варто вимагати обіцянки «так більше не робити». Просто тому, що не робити так вона не може», — уточнює координатор Психологічної служби Штабу Ахметова.
Якщо ж ваша дитина пережила травматичну подію, і ви не можете самостійно впоратися з проблемою, звертайтеся по допомогу до спеціаліста.
Щоб зв’язатися з психологами, які пройшли курс «Травма війни», необхідно заповнити форму онлайн-звернення або зателефонувати на безплатну гарячу лінію Штабу 0800 509 001.